Свет Страница 1130

Свет

„Метеоролошка бомба“ предизвика тревога во Велика Британија

Велика Британија се подготвува за првото зимско невреме, а вечерва метеоролошката служба издаде неколку предупредувања за „метеоролошки бомби“ јужно од Гренланд. Силни ветрови би можеле...

САД: ЦИА била побрутална отколку што тврдела

Методите на испитување што ЦИА ги користела во случајот со осомничените за тероризам биле многу побрутални отколку што тврдела, соопшти американскиот Сенат. Во извештајот на Сенатот...

Меркел повторно избрана за лидер на ХДУ

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска, по осми пат, е избрана за претседателка на конзервативната Христијанско-демократка унија, која ја предводи од 2000 година. Меркел го доби...

Порошенко: Прекинот на огнот се одржува, а преговорите се одложени

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека се одржува прекинот на огнот долж линијата на фронтот на истокот на Украина, додека планираните преговори меѓу Киев...

Косово стана полноправна членка на МОК

Косово стана полноправна членка на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) на седницата која  се одржа во Монако. Косово беше примена без ниту еден глас против,...

(ВИДЕО) Црнец убиен во синагога во Бруклин

Полицаец уби Афроамериканец во синагога во Бруклин, откако со нож се заканувал и барал да му донесат Библија. Како што јавуваат американските медиуми, 50-годишниот Калвин...

СЗО: Еболата одзела 6.331 живот

Бројот на жртви од еблоа во трите најпогодени земји во Западна Африка, Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне, се зголеми на 6.331, објави денеска Светската...

Самарас го предложи Димас за наследник на Папуљас

Ставрос Димас е кандидатот на владината коалиција за наследник на претседателот Каролос Папуљас. Грчкиот премиер Андонис Самарас само што најави дека поранешниот министер за...

Србија доби 11 услови за преговори со ЕУ

Единаесет услови за отворање на преговорачките поглавја и за продолжување на преговорите со Европска Унија, Берлин ѝ испратил на Србија, но, според српските медиуми, тие...

Се самозапали жена во Бугарија, четврти случај за еден месец

Денеска во Стара Загора, Бугарија, се самозапали жена, што е четврти случај на самозапалување во оваа земја за еден месец. Директорот на локалната итна служба, Чавдар...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН