fbpx
Свет Европа Страница 5

Европа

Прв „компјутерџија“ на банкнота – новите 50 фунти со ликот на Алан Туринг

Гувернерот на Банката на Англија денеска соопшти дека новата банкнота од 50 фунти испечатена на полимерен материјал на реверсот ќе го има ликот на...

Советот на Европа го врати правото на глас на Русија

Парламентарното собрание на Советот на Европа (PACE) денеска изгласа враќање на правото на глас на Русија, кое ѝ беше одземено пред пет години, кога...

Холандскиот парламент ја отфрли резолуцијата за блокирање на преговорите за членство на Македонија во...

Холандскиот парламент синоќа со мнозинство гласови ги отфрли двете резолуции - од Социјалистичка партија и од Партијата на слободата - да не се поддржи...

Осум лица загинаа, 21 исчезнати во судир на два брода во Будимпешта

Официјално, засега осум лица загинале, а 21 се водат како исчезнати по судир на два брода вчеравечер во Будимпешта, кои пловеле по Дунав близу...

По изборите, промена на силите во Европскиот Парламент

Европскиот Парламент ја задржа ориентацијата што ја имаше досега, не се очекува промена на европската политика кон Северна Македонија, иако во некои важни европски...

Пленковиќ: Ќе направиме сѐ Северна Македонија да добие датум во јуни

Андреј Пленковиќ, премиерот на Хрватска, во изјава за МИА вели дека Хрватска ќе направи сѐ што може за да и помогне на Северна Македонија...

Телефонирањето во ЕУ наскоро со регулирани цени, најмногу до 19 евроценти за минута

Од 15 мај телефонирањето и испраќањето СМС-и од една во друга земја на Европската Унија ќе биде по регулирани цени, односно највисоката цена ќе...

„Фејсбук“ отстрани 212 лажни профили од Северна Македонија и Косово

Во последниот извештај доставен до Европската комисија (ЕК), како потписник на Кодексот на практики против дезинформациите, „Фејсбук“ посочува дека само во последните неколку седмици...

Фејсбук, Гугл и Твитер под лупа на Европската комисија

Европската комисија вчера објави извештај во кој го оцени напредокот на трите големи Интернет компании Фејсбук, Гугл и Твитер во нивната борба против дезинформациите....

Руски сајт во „курирски“ стил презема туѓо име

Редакцијата на онлајн магазинот „Балканист“, (основан во Србија) (Balkanist.net) беше непријатно изненадена кога дозна дека имаат руски двојник (Balkanist.ru) чија уредувачка политика е дијаметрално...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ