fbpx
Свет Европа Страница 4

Европа

„Стандард и Пурс“: Корона кризата ќе го турне БДП на европската економија од 2...

Целата светска економија, освен кинеската, поради пандемијата на корона вирусот ќе потоне во рецесија, а европскиот бруто домашен производ, БДП, ќе падне меѓу 2...

За 24 часа нови 63.270 заболени од Ковид-19 во светот

За само 24 часа, бројката на случаи на Ковид-19 во светот се искачи за 63.270 и претпладнево изнесува 787.010 случаи, покажува бројчаникот на американскиот...

Во Шпанија голем пораст на бројот на заразени кај медицинскиот персонал

Лекарите и друг медицински персонал во Шапнија што се заразени со новиот корона вирус се најмалку 12.298 луѓе, односно 14 отсто од вкупната бројка...

Сорос ѝ донира милион евра на Будимпешта за справување со корона вирусот

Американскиот милијардер и филантроп, Џорџ Сорос, најави дека ќе даде помош од еден милион евра на негиовиот роден град Будимпешта. Парите ќе бидат доделени...

Во светот речиси 724.000 заразени, со 34.018 смртни случаи

Бројката на заразени со новиот корона вирус во светот се искачи на 723.740, со 34.018 смртни случаи и 152.042 излекувани, покажуваат најновите податоци од...

Британскиот премиер Борис Џонсон позитивен на корона вирусот

Преку видео снимка на Твитер, британскиот премиер соопшти дека е позитивен на корона вирусот. Тој имал благи симптоми, поради што неговиот личен доктор одлучил...

Европскиот Совет го потврди почетокот на преговорите со Македонија

„Го поддржуваме заклучокот на Советот од 25 март 2020 за процесот на проширување и стабилизација и асоцијација“. Со оваа реченица во заедничката изјава на...

Италијански инженери преправија маски за нуркање од „Декатлон“ во респираторни маски и ги споделија...

Откако успешно изработија резервни делови за респираторните апарати за кои се појавил огромен недостиг во болниците во северна Италија преплавени со пациенти заразени со...

Принцот Чарлс позитивен на корона вирус, војвотката Камила е негативна

Принцот Чарлс е тестиран на ковид-19 и наодот покажал дека е позитивен, пренесуваат британските медиуми. Како што се вели во објавите, синот на кралицата...

Ангела Меркел во домашна изолација, била во контакт со лекар заразен со корона вирус

Германската канцеларка Ангела Меркел од неделата вечерта се наоѓа во домашен карантин, каде ќе биде најмалку две недели, затоа што во петокот била во...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ