fbpx
Свет Европа Страница 345

Европа

Доналд Туск и официјално е претседател на Европскиот совет

Поранешниот полски премиер Доналд Туск денеска во Брисел ја презеде должноста претседател на Европскиот совет од Херман ван Ромпуј. Именувањето на Туск укажува на порастот...

Молдавија: Проевропските партии водат на изборите пред проруските

Проевропските партии во Молдавија се во блага предност во однос на прориските, покажаа првичните резултати од вчерашните парламентарните избори, соопшти изборната комисија. Трите партии кои...

Швајцарците го отфрлија референдумот за контрола на имиграцијата

Не помина референдумот за построги контроли и за ограничување на имиграцијата во Швајцарија. Мнозинството од 26 кантони гласале против предлозите.

ОБСЕ: Ситуацијата во Источна Украина може да премине во „замрзнат конфликт“

Постои опасност од хуманитарна катастрофа и ситуацијата во Источна Украина да премине во „замрзнат конфликт“, предупреди претседателот на Постојаниот совет на Организацијата за европска безбедност...

Швајцарците на референдум за намалување на имиграцијата

Во Швајцарија денеска се одржува референдум за ограничување на имиграцијата. Ова е вторпат годинава да се одржува референдум за имиграцијата, по тој во февруари, кога гласачите...

Францускиот парламент ќе гласа за признавање на Палестина

За резолуцијата во која се бара од владата да ја признае Палестина како држава, денеска расправаше Долниот дом на парламентот на Франција, а се...

Папата ја осуди ИСИС

Откако пристигна во Турција за да ги поттикне муслиманските лидери да заземат посилен став против екстремистите што ја извртуваат религијата за да оправдаат тероризам, папата...

Данската влада финансиски помагала борци на ИСИС

Повеќе од дваесетина џихадисти добиваат надоместоци од данската влада како финансиска помош за невработени, додека се борат за Исламската држава во Сирија, објавија локалните дански медиуми, повикувајќи...

Европол: Уапсени 188 лица на 80 аеродроми за фалсификувани авио билети

Сто осумдесет и осум лица се уапсени во меѓународната операција „Глобална акција“ за сузбивање на мрежата за купување авионски билети со фалсификувани кредитни картички,...

Франција развива програма за пресретнување беспилотни летала

Генералниот секретаријат за одбрана и национална безбедност на Франција иницирал програма за развивање методи за откривање и за пресретнување на беспилотни летала, по пријавите за...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ