fbpx
Свет Европа Страница 343

Европа

Хан навестува деблокада во решавањето на спорот за името

Еврокомесарот за пристапни преговори на Европска Унија, Јоханес Хан, денеска, по средбата со вицепремиерот за европски прашања, Фатмир Бесими, во Брисел, одговарајќи на новинарско...

Велика Британија: Уапсени седум осомничени терористи

Седум осомничени терористи се уапсени во Велика Британија, од кои пет во Велс, а двајца во Лондон, соопшти полицијата. Велшката полиција соопшти дека петмината уапсени...

Путин: Западот сака да го спроведе „југословенското сценарио“ во Русија

Претседателот на Русија, Владимир Путин, ги предупреди Русите дека доаѓаат тешки времиња и побара поголема поддршка од народот. Во обраќањето пред двата дома во Кремљ,...

(ВИДЕО) Десет загинати во антитерористичка операција во Чеченија

Најмалку десет полицајци вчеравечер загинаа, а 28 се повредени за време на антитерористичката операција во чеченскиот град Грозни, соопшти рускиот Национален антитерористички комитет. - Во рамки...

Путин: Западот применува јазик на сила бидејќи се плаши од Русија

Санкциите што Западот ги наметна кон Русија, како и намалувањето на цената на нафтата која ја намали вредноста на руската рубља, се направени за да се...

Русија забрани увоз на живина од САД

Американската живина од утре нема да може да се увезува во Русија, соопшти денеска Руската земјоделска служба за контрола. Како што јавуваат руските медиуми, привремените...

Терористички напад во Грозни, убиени седум напаѓачи

Седум терористи и шест полицајци се убиени, откако група напаѓачи утрово нападнале полициска станица во главниот град на Чеченија, Грозни, а потоа се засолниле...

Убиен директорот на „Кока-кола“ во Русија

Руската полиција денеска уапси две лица кои се осомничени за убиството на директорот на „Кока-кола“ во Санкт Петербург, кој исчезна минатата недела. Директорот Дмитриј Сошников...

Дефектот во украинската нуклеарна централа не е закана за регионот

Украинските власти синоќа соопштија дека минатата недела се случил инцидент во нуклеарната централа „Запорижја“, на југоистокот на земјата, но дека тоа не претставува никаква...

САД и ЕУ размислуваат за проширување на санкциите за Русија

Американскиот државен секретар Џон Кери неделава ќе се сретне со европските сојузници за да разговара за можното проширување на санкциите кон Русија, јавува „Б92“,...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ