Свет Европа Страница 341

Европа

Романскиот премиер го призна поразот на претседателските избори

Романскиот премиер Виктор Понта го призна поразот во вториот круг од претседателските избори и изјави дека му честитал на својот противник Клаус Јоханис. Понта во првиот круг...

Вучиќ: Србија нема да воведе санкции кон Русија

Србија нема да наложува санкции на Русија и ќе продолжи самостојно да донесува одлуки кои се во согласност со интересите на земјата, изјави српскиот...

Министрите на ЕУ в понеделник ќе разговараат за Украина

Министрите за надворешни работи на Европска Унија в понеделник ќе се состанат во Брисел, на редовна седница на Советот на ЕУ, каде ќе ја...

Француската полиција сè уште трага по тигарот

Со шок-пиштоли и со помош на хеликоптер, голем број француски полицајци денеска цел дена го бараат тигарот што вчера изутрината бил забележан во близина на Париз. Властите...

Пензиониран војник се заканувал со пиштол пред владата на Србија

Пензиониран потполковник на војската на Србија мавтал со пиштол помеѓу главниот и помошниот влез на зградата на Владата и се заканувал дека ќе се...

Ферхојген: ЕУ мора да направи нешто против заморот од проширување

Поранешниот европски комесар за проширување, Гинтер Ферхојген, денеска во Братислава порача дека Европска Унија мора да направи нешто против заморот од проширување и јасно да...

ЕП ја ратификуваше спогодбата за асоцијација со Молдавија

Европскиот парламент денеска го ратификуваше политичкиот и трговски договор меѓу Молдавија и Европска Унија, пренесува „Радио Слободна Европа“. За sпогодбата за асоцијација, која Молдавија ја...

Лавров и Кери телефонски разговараа за кризата во Украина

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, и државниот секретар на САД, Џон Кери, синоќа телефонски разговараа за ситуацијата во Украина и за текот на...

Украина се подготвува за војна на истокот на земјата

Украинската влада објави дека Русија „ја премина црвената линија“ и оти Киев повторно се подготвува за војна на истокот на земјата. Главна задача на вооружените...

Седумдесет повредени и 276 приведени во демонстрациите во Полска

Најмалку педесет полицајци и 24 демонстранти се повредени за време на судирите во Варшава што избија за време на Маршот на независноста, организиран од националистички...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН