Свет Европа Страница 339

Европа

Ватикан стравува дека папата може да биде нападнат со дрон

Обезбедувањето на поглаварот на Римокатоличката црква стравува дека некои верски фанатици би можеле да го убијат папата Франциск со дрон, сличен на оној што албанските...

Околу 1.300 патници девет часа заглавија под Ла Манш

Повеќе од 1.000 патници на два возови „евростар“, останаа девет часа заглавени под земја откако кабел се скина во Северна Франција, јавува британскиот весник „Дејли...

ОН: Околу 1.000 лица загинаа за време на примирјето во Украина

Речиси 1.000 лица се убиени во Украина од потпишувањето на примирјето меѓу Киев и проруските активисти, а бројот на раселените е речиси двојно поголем,...

(ВИДЕО) Пукано на конвој на ОБСЕ во Источна Украина

Униформирани лица на истокот на Украина вчера стрелаа на конвојот на меѓународните набљудувачи на Организацијата за европска безбедност и соработка, соопштија денеска од ОБСЕ. Во соопштението...

Пушков: ЕУ ја уценува Србија

Европска Унија, уценувајќи ја Србија, сака да постигне и таа да се приклучи кон санкциите против Русија, изјави претседавачот со Одборот за надворешни работи...
Студентите во Лондон протестираат против зголемување на школарината

Тројца повредени на студентските протести во Лондон

На студентските протести во центарот на Лондон дојде до судир меѓу демонстрантите и полицијата, во кој полесено се повредени тројца полицајци. Неколку илјади студенти...

Путин: На Крим се случи Косово

На Крим не се случи ништо поинакво од тоа што се случи во Косово, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за германската телевизија...

Парискиот облакодер заврши на суд

Градскиот совет на Париз денеска го отфрли спорниот проект за изградба на облакодер од 180 метри во еден париски кварт. Вкупно 83 советници гласаа „против“...

ЕУ ја проширува црната листа

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европска Унија се согласија да го прошират списокот на украински и на руски функционери на кои им...

Меркел: Велика Британија мора да остане во ЕУ

Велика Британија мора да остане во ЕУ бидејќи е „важна порта кон светот за европските нации“, истакна германската канцеларка Ангела Меркел, во Сиднеј, по нејзиното...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН