Свет Европа Страница 338

Европа

Руски конвој тргна кон Украина

Уште еден конвој со хуманитарна помош за граѓаните од Источна Украина тргна од Ногинск, соопшти претставник на руското Министерство за итни случаи. Околу 60 камиони,...

Интерпол трага по „банкарот на Путин“

Интерпол покрена потера по Сергеј Пугачев, своевремено познат како „банкарот на Путин“. На официјалната веб-страница на Интерпол стои дека Пугачев „го бараат правосудните власти во Русија...

Во Гренобл ќе се садат дрвја на местото на билбордите

Францускиот град Гренобл ќе стане првиот град што целосно го отстранува уличното комерцијално рекламирање, откако така одлучи градскиот совет, пренесува „Радио МОФ“. Градоначалникот од Зелената...

Германската левица ја обвини Меркел за новата студена војна со Русија

Заменик-шефот на левицата, Сара Вагенкнехт, во Бундестагот остро ја ритикуваше канцеларката Ангела Меркел, префрлувајќи ѝ дека е одговорна за „новата студена војна“ со Русија. -...

Хакери открија што сè САД ѝ испраќа на украинската војска

САД ќе ѝ дадат на украинската амија три контрабатериски радари во вредност од стотина илјади долари, но тоа е ситница во однос на тоа што...

Шефот на германската дипломатија е против влезот на Украина во НАТО

Германскиот министер за надворешни работи, Франк-Валтер Штајнмајер, е против влезот на Украина во НАТО. Во разговорот за германскиот весник „Шпигел“, Штајнмајер вели дека е „можно...

Русија ќе бара и отпечатоци од прсти за влез во земјата

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша указ со кој сите лица што со виза ќе патуваат во Русија, ќе мора да дадат и отпечатоци...

(ВИДЕО) Папата Франциск повика балканските земји да се интегрираат во ЕУ

При својата прва официјална посета на Европскиот pарламент во Стразбур, папата Франциск одржа говор пред европратениците, во кој кусо се осврна и на Балканот,...

Шпанија: Уапсени четири свештеници за педофилија

Шпанската полиција денеска уапсила четири свештеници во Гранада, под сомневање дека сексуално малтретирале деца, соопшти шпанскиот министер за внатрешни работи, Хорхе Фернандез Дијас. Полицијата ги...

Лекар од Италија заразен со ебола

Италијански лекар, кој доброволно работел во Африка, е заразен од ебола и се враќа во Рим. Италијанската министерка за здравство тврди дека тој засега...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН