fbpx
Свет Европа Страница 198

Европа

ОН: Околу 1.000 лица загинаа за време на примирјето во Украина

Речиси 1.000 лица се убиени во Украина од потпишувањето на примирјето меѓу Киев и проруските активисти, а бројот на раселените е речиси двојно поголем, соопштија Обединетите нации. Во просек, од 5 септември, откога примирјето стапи на сила, во текот на осумте недели, по 13 лица гинат...

(ВИДЕО) Пукано на конвој на ОБСЕ во Источна Украина

Униформирани лица на истокот на Украина вчера стрелаа на конвојот на меѓународните набљудувачи на Организацијата за европска безбедност и соработка, соопштија денеска од ОБСЕ. Во соопштението се наведува дека униформираните мажи двапати пукале во возилата во движење, во близина на градот Маринка, кој е под контрола...

Пушков: ЕУ ја уценува Србија

Европска Унија, уценувајќи ја Србија, сака да постигне и таа да се приклучи кон санкциите против Русија, изјави претседавачот со Одборот за надворешни работи на Думата, Алексеј Пушков. - ЕУ сака да постигне и Србија, која не е членка на ЕУ, да се приклучи кон...

Тројца повредени на студентските протести во Лондон

Студентите во Лондон протестираат против зголемување на школарината
На студентските протести во центарот на Лондон дојде до судир меѓу демонстрантите и полицијата, во кој полесено се повредени тројца полицајци. Неколку илјади студенти протестираа, противејќи се на зголемувањето на школарината. Полицијата уапсила група студенти откако се оделиле од маршот и ја пробиле заштитната...

Путин: На Крим се случи Косово

На Крим не се случи ништо поинакво од тоа што се случи во Косово, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за германската телевизија „А-Ер-Де“. Путин истакна дека преседан е пресудата на Меѓународниот суд на правдата, според која, Косово има право на самоопределување и народот...

Парискиот облакодер заврши на суд

Градскиот совет на Париз денеска го отфрли спорниот проект за изградба на облакодер од 180 метри во еден париски кварт. Вкупно 83 советници гласаа „против“ проектот, додека 78 беа „за“, но општината соопшти дека конечната одлука ќе ја донесе судот бидејќи смета дека тајното гласање...

ЕУ ја проширува црната листа

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европска Унија се согласија да го прошират списокот на украински и на руски функционери на кои им е забранет престојот и работењето во ЕУ. Шефовите на дипломатијата ја повикаа Москва да престане да дава воена и дипломатска помош...

Меркел: Велика Британија мора да остане во ЕУ

Велика Британија мора да остане во ЕУ бидејќи е „важна порта кон светот за европските нации“, истакна германската канцеларка Ангела Меркел, во Сиднеј, по нејзиното учество на самитот на Г-20 во Бризбен. - Што и да направат Британците, е нешто за што мораат сами да донесат...

Министерски состанок во Брисел за ситуацијата во Украина

Ситуацијата во Украина и заострувањето на санкциите кон Русија е тема на денешниот состанок на министрите за надворешни работи на државите од Европска Унија то ќе се одржи во Брисел. Министрите ќе расправаат и за британско-германската иницијатива за БИХ што предвидува значаен поттик за државата доколку тамошните...

Русија протера полски дипломати

Како одговор на претходното протерување на руски дипломати од Варшава, Русија протера неколкумина полски дипломати. Тие се обвинети за активности несоодветни со нивниот статус, општо прифатена фраза за шпионирање. Односите меѓу Русија и Полска се заладени по избувнувањето на кризата во Украина.

Романскиот премиер го призна поразот на претседателските избори

Романскиот премиер Виктор Понта го призна поразот во вториот круг од претседателските избори и изјави дека му честитал на својот противник Клаус Јоханис. Понта во првиот круг го победи Јоханис и водеше на анкетите за вториот круг. Јоханис, кој е етнички Германец, е професор по физика и...

Вучиќ: Србија нема да воведе санкции кон Русија

Србија нема да наложува санкции на Русија и ќе продолжи самостојно да донесува одлуки кои се во согласност со интересите на земјата, изјави српскиот премиер Александар Вучиќ. - Ние сме на европскиот пат, но политиката на Србија не се промени ненадејно - истакна Вучиќ. Изјавата на Вучиќ е...

Министрите на ЕУ в понеделник ќе разговараат за Украина

Министрите за надворешни работи на Европска Унија в понеделник ќе се состанат во Брисел, на редовна седница на Советот на ЕУ, каде ќе ја оценат состојбата во Украина и ќе ги разгледаат можните дополнителни акции кон Русија, соопшти денеска претседателот на Европскиот совет, Херман...

Француската полиција сè уште трага по тигарот

Со шок-пиштоли и со помош на хеликоптер, голем број француски полицајци денеска цел дена го бараат тигарот што вчера изутрината бил забележан во близина на Париз. Властите издадоа соопштение жителите од таа област да не излегуваат од своите домови. Надлежните сè уште не знаат од каде се појавил...

Пензиониран војник се заканувал со пиштол пред владата на Србија

Пензиониран потполковник на војската на Србија мавтал со пиштол помеѓу главниот и помошниот влез на зградата на Владата и се заканувал дека ќе се убие. По преговорите со полицијата, тој го предал пиштолот, а надлежните го собрале оружјето и мажот го внеле во владината...

Ферхојген: ЕУ мора да направи нешто против заморот од проширување

Поранешниот европски комесар за проширување, Гинтер Ферхојген, денеска во Братислава порача дека Европска Унија мора да направи нешто против заморот од проширување и јасно да каже дека тој процес не беше оптоварување за старите земји-членки, туку дека од него корист имаа сите, пренесуваат медиумите. - Треба...

ЕП ја ратификуваше спогодбата за асоцијација со Молдавија

Европскиот парламент денеска го ратификуваше политичкиот и трговски договор меѓу Молдавија и Европска Унија, пренесува „Радио Слободна Европа“. За sпогодбата за асоцијација, која Молдавија ја потпиша во јуни годинава, гласаа 535 пратеници, а 94 беа против. Пред да стапи на сила, спогодбата за асоцијација треба да...

Лавров и Кери телефонски разговараа за кризата во Украина

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, и државниот секретар на САД, Џон Кери, синоќа телефонски разговараа за ситуацијата во Украина и за текот на преговорите за иранската нуклеарна програма, соопшти портпаролот на Стејт департментот, Џен Саки. За време на разговорот, Лавров и Кери ја истакнале...

Украина се подготвува за војна на истокот на земјата

Украинската влада објави дека Русија „ја премина црвената линија“ и оти Киев повторно се подготвува за војна на истокот на земјата. Главна задача на вооружените сили е „подготовка за борба“ во време кога проруските сепаратисти ги групираат силите, соопшти министерот за одбрана, Степан Полторак, на...

Седумдесет повредени и 276 приведени во демонстрациите во Полска

Најмалку педесет полицајци и 24 демонстранти се повредени за време на судирите во Варшава што избија за време на Маршот на независноста, организиран од националистички движења. На марш на Денот на независноста на Полска, кој го организираа националистичките движења, демонстрантите ја гаѓаа полицијата со Молотови коктели, со...

Филмот „Скејтањето не е за девојчиња“ со две награди на Сараевскиот филмски фестивал

Најновиот филм во подготовка „Скејтањето не е за девојчиња“ на режисерката Дина Дума, а во продукција на „Сестри и брат Митевски“ освои две награди за развој во програмата Синелинк...