fbpx
Свет Балкан Страница 358

Балкан

Грција: Засилената реторика на ЕУ за името нема ефект

Аналитичарите што го следат спорот за името во Грција сметаат дека апелот за конечно решавање на спорот за името може да се прочита како индиректна порака...

Грчки анкети: СИРИЗА води пред Нова демократија

Опозициската СИРИЗА води пред Нова демократија во сите нови анкети во грчките медиуми. Како што се заострува трката меѓу владата и опозицијата во пресрет...

Самарас го напаѓа Ципрас со спорот за името

Грчкиот премиер Андонис Самарас го употреби и спорот за името како оружје за напад во предизборната пресметка со СИРИЗА. Во дел од неговата колумна за...

Словенија: Уставниот суд го пушти Јанша од затвор

Уставниот суд на Словенија денеска одлучи претседателот на Словенската демократска партија и поранешен премиер, Јанез Јанша, да излезе од затвор. Како што јавуваат словенечките медиуми,...

Европската федерација на пензионери го укори Вучиќ

Писмо со неверување поради намалувањето на пензиите денеска му испрати генералниот секретар на Европската федерација на синдикатите на пензионери и возрасни лица (ФЕРПА), Бруно...

Притисок врз Косово за формирање суд за воени злосторства на ОВК

Се засилува притосокот на меѓународната заедница врз косовските власти за што побрзо формирање на специјалниот суд за злостроства извршени од припадници на Ослободителната војска...

Нападната амбасадата на Израел во Атина

Израелската амбасада во Атина беше мета на вооружен напад рано изутринава. Зградата на амбасадата во атинската населба Нео Психико била нападната околу 3 часот...

Србија нема да се откаже од мерките за штедење

Србија нема да се откаже од мерките за штедење бидејќи во спротивен случај бргу би се исправиле пред грчко или аргентинско сценарио, истакна српскиот...

Таксистот од Кочани пуштен од полициската станица во Поликастро

Таксистот од Кочани кој беше зафатен од поплавите кај Кукуш е ослободен од грчките полициски органи и ќе се врати во Македонија. Кочанeцот вчера беше...

Две жртви во невремето во Северна Грција, еден Македонец се спасил

Две лица загинаа во поплавите и во невремето што ја зафатија Северна Грција. Како што соопшти грчката полиција, едниот од загинатите е грчки државјанин кој...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ