fbpx
Свет Балкан Страница 350

Балкан

Солзавец и Mолотови коктели на протестите во Атина

Грчката престолнина се обви во чад и во солзвец од протестот за одбележувањето на 41-годишнината од денот кога тенковите на грчката хунта ги нападнаа...

Маршот против хунтата во сенка на политичка и економска неизвесност

Во клима на општествено незадоволство, политичка неизвесност и на страв од нови мерки за штедење, Грција денеска ја одбележува 41-годишнината од настаните на атинската...

Штрајкуваат наставниците во Србија

Денеска во Србија штрајк најавија четирите најголеми синдикати во сферата на образованието. Според најавеното, часовите ќе бидат скратени на 30 минути. Синдикатите, кои штрајкуваа и во септември...

Втор круг од претседателските избори во Романија

Во Романија денеска се одржува вториот круг од претседателските избори, во кој силите ќе си ги измерат Клаус Јоханис, кој го поддржува сегашниот претседател Трајан...

Албанија: Уапсени осум лица за шверц на оружјe за Сирија

Албанската полиција уапси осуммина лица кои се обидела да прошверцуваат оружја за Сирија. Како што соопшти полицијата, Групата албански државјани е уапсена во Тирана...

Тешко ранет познат бизнисмен во Белград

Милан Беко, познат бизнисмен од Белград, денеска, пред својата куќа, бил ранет со два куршума. Беко веднаш бил префрлен во ургентен центар, во исклучително тешка состојба. Во...

Еди Рама во болница во Шведска?!

Албанскиот премиер Еди Рама е тешко болен, па поради тоа денеска отпатувал во клиника во Шведска, пишуваат албанските медиуми. Според некои од нив, Рама  е...

Патријарх Кирил: Во Србија сум како дома

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил, пристигна денеска во тридневна посета на Србија. На аеродромот „Никола Тесла“, Кирил беше пречекан од српскиот патријарх...

Харадинај претендира на премиерската позиција

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, изјави дека не се откажал од кандидатурата за косовски премиер. За време на посетата на општина...
Рускијот патријарх Кирил денеска ја започна тридневната посета на Србија

Рускиот патријарх Кирил пристигна во Србија

Поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил, денеска ја почна тридневната посета на Србија. На аеродромот „Никола Тесла“ во Белград, патријархот Кирил беше пречекан од министерот...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ