Свет Балкан Страница 341

Балкан

Косово бара дел од наследството на СФРЈ и воена отштета

Новата косовска влада бара воена отштета и дел од златото од поранешната заедничка држава и воени објекти, пишува „Коха диторе“. Како што јавуваат приштинските медиуми,...

Младите си заминуваат од Грција

Грција го губи академскиот кадар. Повеќе од 100.000 млади грчки научници и академици се ислелиле од Грција во потрага по подобри академски и работни услови...

СИРИЗА не сака национален консензус за избор на претседател

Грчката влада и опозиција засега не наоѓаат заеднички јазик за изборот на претседател и за смирувањето на разбрануваната политичка клима во државата. Првиот човек...

Уште еден Косовец загина во Сирија

Уште еден Албанец од Косово е убиен на боиштата во Сирија. Косовецот Бурим Демоли од Коловица, кај Приштина, бил припадник на џихадистите на Исламската држава,...

Во Хрватска невработени се повеќе од 300.000 граѓани

Во Хрватска се невработени повеќе од 300.000 луѓе, покажуваат најновите статистички податоци. Според хрватските медиуми, ситуацијата со невработеноста се влошила по завршувањето на  туристичката...

Папата промовира верски дијалог во Турција

Верскиот дијалог би можел да го продлабочи разбирањето и почитувањето на многу нешта кои ни се заеднички, рече денеска папата Франциск, на почетокот на...

Милановиќ го откажа учеството на самитот во Белград поради Шешељ

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ го откажа присуството на состанокот на премиерите на земјите од Централна и од Источна Европа со Кина во Белград, поради...

Европратеник од Бугарија ја обвини македонската полиција за тортура врз Бугарите

Eвропратеникот од Бугарија, Ангел Џамбаски, испрати писмо до Европската комисија во врска со испрашувањата бугарски граѓани од службите за безбедност на Република Македонија. Имено, според...

Мачен ден за грчката влада

Темни облаци надвиснаа над грчката влада по пораката од меѓународните кредитори дека пакетот за штедење веројатно ќе мора да продолжи и во 2015 година....

Возот Белград – Солун ќе сообраќа само до Гевгелија

Меѓународниот воз „Хелас“, кој сообраќа на релација од Белград до Солун, ќе сообраќа само до Гевгелија поради денешниот еднодневен штрајк на грчката железница, соопшти...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН