fbpx
Свет Балкан Страница 336

Балкан

Грција по 25 јануари: Политичка или техничка влада?

Длабоката политичка поделеност во Грција создава страв и загриженост дека изборите на 25 јануари, наместо влада, може да донесат втор круг избори. Засега нема...

Хрватска ја доби првата жена-претседател

Колинда Грабар-Китаровиќ стана првата жена-претседател на Хрватска откако вчера, со нешто повеќе од 50 отсто од гласовите, победи во вториот круг од претседателските избори. Грабар-Китаровиќ...

Втор круг од претседателските избори во Хрватска

Граѓаните на Хрватска денеска во вториот круг од претседателските избори ќе треба да решат меѓу актуелниот претседател Иво Јосиповиќ и Колинда Грабар-Китаровиќ, кандидатката на...

Откриена уште една бомба во Истанбул

Турските безбедносни служби денеска деактивираа бомба откриена пред трговски центар во квартот Башакшехир. Случаен минувач ја открил бомбата поставена во сомнителен пакет, по што пријавил...

Спречен терористички напад во Истанбул

Турските безбедносни служби спречиле бомбашки напад во истанбулски трговски центар, соопштија турските власти. Како што јавуваат турските медиуми, двајца напаѓачи биле уапсени додека се подготвувале...

Вучиќ повика да не се напаѓаат исламските верници

На смиреност и на ненапаѓање на исламски верници поради терористичкиот напад на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ повика српскиот премиер Александар Вучиќ. - Сакам на вжештените...

В недела втор круг претседателски избори во Хрватска

На втор круг од претседателските избори, Хрватите ќе гласаат в недела. Тогаш треба да се избере претседател помеѓу актуелниот Иво Јосиповиќ и Колинда Грабар-Китаровиќ од...

Нова демократија ги користи македонските медиуми против СИРИЗА

Нова демократија ги искористи текстовите од македонските медиуми за напади врз СИРИЗА. Десничарската партија се обиде повторно да го претстави Ципрас како потенцијален национален...

Во Сплит уапсени шверцери на оружје

Девет лица вчера биле уапсени на подрачјето на сплитско-далматинската жупанија поради шверц на оружје, пренесуваат хрватските медиуми. Како што соопштиле од хрватското МВР, станува збор...

Нова демократија „украде“ пратеничка од ПАСОК

Коалициските врски меѓу Нова демократија и ПАСОК почнуваат полека да се раскинуваат. Десничарската партија на Андонис Самарас успеа да „украде“ пратеничка од социјалистите на...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ