Свет Балкан Страница 335

Балкан

Евакуирани сите патници од бродот кај Крф

Италијанската крајбрежна спасувачка служба преку „Твитер“ објави дека сите патници од „Норман Атлантик“ се евакуирани, а на бродот се останати само девет члена од екипажот...

Грција оди на парламентарни избори на 25 јануари

Грчкиот премиер Андонис Самарас најави избори на 25 jануари. Премиерот утре ќе оди кај претседателот Каролос Папуљас да поднесе оставка на владата и да...

Четири нови жртви на „Норман Атлантик“

Грчкиот министер за поморство, Милтиадис Варвициотис, потврди дека италијанските спасувачки служби нашле четири загинати патници во вода околу бродот „Норман Атлантик“. Информацијата прво ја најави...

Грција оди на нови предвремени избори

Грчкото Собрание не изгласа претседател ниту во третиот финален круг за избор на претседател на државата. Грчките пратеници избраа предвремени избори наместо претседател и...

Јосиповиќ и Грабар-Китаровиќ во втор круг за претседател на Хрватска

Актуелниот претседател на Хрватска, Иво Јосиповиќ, и поранешната шефица на хрватската дипломатија, Колинда Грабар-Китаровиќ, влегоа во вториот круг од претседателските избори, откако не успеаја...

Патник тврди дека има четворица загинати на бродот кај Крф

Грчките медиуми пренесуваат непотврдена информација од италијанската информативна агенција АНСА за можни  четири загинати на бродот „Норман Атлантик“. АНСА се повикува на сведоштво од еден...

Словенија: Еден загинат и 30 повредени при судир на 51 возило

Едно лице загина, а 30 се повредени при верижен судир на 50 возила на магистралата А1 во Словенија. Како што јавуваат словенечките медиуми, во тешката сообраќајка...

Продолжува извлекувањето на патниците од „Норман Атлантик“

Сè уште трае голготата на патниците на бродот „Норман Атлантик“, кој се запали вчера, околу 4 часот изутрина, на отворено море во близина на Крф....

На пладне ќе се знае или претседател или нови избори во Грција

Денешниот ден ќе даде одговор на дилемата претседател или избори, која ја измачува Грција последниве три недели. Грчкиот парламент напладне по локално време ќе...

Еден загинат, 156 патници извлечени од „Норман Атлантик“

Трагедијата на „Норман Атлантик“, кој утринава се запали на отворено море во близина на островот Крф, ја зеде првата жртва. Портпаролот на грчкото министерство...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН