fbpx
Свет Балкан Страница 334

Балкан

фото: Meta.mk

Грците денеска избираат меѓу промени и статус-кво

Повеќе од 9,8 милиони грчки граѓани денеска одлучуваат за иднината на државата на најкритичните избори во државата досега. Надеж за промена со СИРИЗА, која ќе внесе...

Ципрас веќе се гледа како премиер

Бран промени и ново лице на политичката сцена или играње безбедно и задржување на политиката на постарите партии, ова е дилемата која утре ќе...

Рударите од Трепча го прекинаа штрајкот на еден месец

Косовските рудари од јужениот дел на комбинатот Трепча, по тридневен штрајк денеска одлучиле привремено да го прекинат протестот на еден месец за да им...

Самарас 22 пати распали за идентитетот и за јазикот на Македонија

Андонис Самарас заигра на картата за спорот за името на предизборниот митинг во Солун. Грчкиот премиер во заминување, кој останува запаметен како човекот кој...

Самарас во Солун: Антимос е проповедник за хеленизмот на нашата Македонија

Само 72 часа пред крајот на изборната кампања, премиерот на Грција, Андонис Самарас, денеска е во Солун во последен обид да ги шармира и...

Грчките пратеници ќе мора да ги вратат јануарските плати

Финансиската комисија на грчкиот Парламент побара од пратениците да ги вратат јануарските плати. Платите веќе биле исплатени на 23 декември, една недела пред третото...

Македонците од Србија со хуманитарна акција по повод роденденот на Тоше

Форумот на млади Македонци во Србија, по повод роденденот на големата македонската и балканска ѕвезда Тоше Проески, традиционално, на 24 и на 25 јануари,...

Во Амфиполис биле закопани пет лица

Грчкото Министерство за култура објави дека анализата на коските што беа пронајдени во внатрешноста на гробницата во близина на Серес, која ја крена на нозе...

Две сценарија за „денот потоа“ во Грција

Истекува последната недела од предизборната кампања за грчките избори. До последен момент СИРИЗА и Нова демократија ќе ги кршат копјата за освојување што повеќе...

Цохаѕопулос осомничен за вмешаност во криминална банда

Нов скандал го тресе поранешниот министер за одбрана на ПАСОК, Акис Цохаѕопулос, кој е осомничен за вмешаност во нарачка на бомбашки напади и за соработка...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ