Свет Балкан Страница 334

Балкан

Нова демократија ги користи македонските медиуми против СИРИЗА

Нова демократија ги искористи текстовите од македонските медиуми за напади врз СИРИЗА. Десничарската партија се обиде повторно да го претстави Ципрас како потенцијален национален...

Во Сплит уапсени шверцери на оружје

Девет лица вчера биле уапсени на подрачјето на сплитско-далматинската жупанија поради шверц на оружје, пренесуваат хрватските медиуми. Како што соопштиле од хрватското МВР, станува збор...

Нова демократија „украде“ пратеничка од ПАСОК

Коалициските врски меѓу Нова демократија и ПАСОК почнуваат полека да се раскинуваат. Десничарската партија на Андонис Самарас успеа да „украде“ пратеничка од социјалистите на...

Товарен брод доживеа несреќа во близина на турското пристаниште Самсун

Товарен брод, кој пловел под знамето на „Сент Китс и Невис“, доживеа несреќа недалеку од турското пристаниште Самсун во Црно Море, јави турската телевизија...

Самоубиствен напад во Истанбул

Двајца полицајци се ранети во самоубиствен напад на полициска станица во центарот на Истанбул. Експлозивот го детонирала жена, која говорела англики, јавува „Хуријет“. Повредени се...

Од ПАСОК го опоменаа Самарас да не звучи како Златна зора

Од ПАСОК го опоменаа грчкиот премиер Андонис Самарас за ставови слични со Златна зора во врска со имиграциската политика на Нова демократија. Самарас вчера,...

Брисел ѝ порача на Атина: Членството во еврозоната е неотповикливо

Тензијата и во институциите и во поголемите престолнини на Европска Унија се зголемува како што се ближат изборите во Грција, каде главниот фаворит е Алексис...

Ципрас: СИРИЗА не e демонот, не посакува распад, туку спас на еврото

Интензивните пишувања на германските медиуми со закани за грчко напуштање на еврозоната и со еврокатастрофа доколку победи СИРИЗА не изнудија инаку вообичаени екстремни грчки...

Докос: Можни се нови притисоци за името, но не и драматичен пресврт на настаните

Танос Докос, првиот човек на грчкиот тинк-тенк за надворешна политика ЕЛИАМЕП, прогнозира статус кво за преговорите за спорот за името во 2015 година. Во колумна...

СИРИЗА води со 3 отсто пред Нова демократија

Левичарската СИРИЗА и натаму е прва најпопуларна политичка партија. Според неделната анкета за весникот „Елефтерос типос“, СИРИЗА има поддршка од 30,4 отсто, наспроти Нова...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН