Свет Балкан Страница 323

Балкан

Ципрас во Брисел: За името, според меѓународното право и во ООН

Новиот грчки премиер, Алексис Ципрас, доцна синоќа во Брисел, повтори дека „разликите што ги имаме“ треба да се решаваат со почитување на меѓународното право, во...

Грчката влада в понеделник на нов тест во Брисел

Грција и министрите за финасии на ЕУ повторно ќе се соочат следниот понеделник во Брисел. По неможноста да се најде нов договор за грчката...

Грција и еврозоната не постигнаа договор

Грција и нејзините партнери во еврозоната, која брои 19 члена, не постигнаа договор за предлозите на новата грчка влада за програмата за помош и...

Денис Звиздиќ доби поддршка од Парламентот на БИХ

Парламентот на Босна и Херцеговина денеска ја потврди номинацијата на Денис Звиздиќ за премиер. Звиздиќ беше предложен од Претседателството на БИХ, по постигнатиот договорот меѓу...

Нов масовен протест во Атина за поддршка на владината политика

Нов протест за поддршка на поликата на Алексис Ципрас чука во срцето на Атина. Реки граѓани, гневни на досегашната строга политика за штедење, се...

Пусиќ: Има Хрвати што се борат во украинската војска

Хрватската министерка за надворешни работи и европски прашања, Весна Пусиќ, денеска потврди дека хрватски државјани се борат во Украина, но само во редовите на украинската...

Грчкиот парламент му изгласа доверба на Ципрас

Грчкиот парламент синоќа му изгласа доверба на новиот грчки премиер, Алексис Ципрас, со 162 гласа од вкупно 299 присутни пратеници, соопшти претседателката на собранието,...

Две силни експлозии во центарот на Тирана

Во две силни експлозии во центарот на Тирана, урната е аптека, демолиран е еден стан и искршени се прозорците на околните објекти, но никој...

Војводина: 19 ученици затруени со гас на час по физичко

Деветнаесет ученици од основно училиште во местото Шајкаш во Бојводина се оснесвестиле за време на часот по физичко воспитување, најверојатно, поради труење со плин,...

Каменос: Грција ќе се сврти кон САД, Русија и кон Кина ако не постигне...

Грчкиот министер за одбрана, Панос Каменос, изјави дека Атина би можела да се сврти кон САД, Русија или кон Кина доколку пропаднат преговорите со...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН