Стејт департмент: Црна Гора е земја за транзит на дрога

Црна Гора е транзитна земја за трговија со дрога кон Западна Европа, а најчесто се шверцува марихуана, хероин и кокаин, соопшти американскиот Стејт депертмент. Се...

Ципрас порача: Нема нови буџетски кратења

Грчкиот премиер Алексис Ципрас порача дека неговата влада ќе го исполни предизборното верување и ќе стави крај на острите буџетски кратења. Ципрас изјавата ја...

Атина: Mерките за доверба ќе дојдат во април, ќе почнат со отворање премин кај...

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, во мерките за градење доверба со Македонија гледа добра можност да се коригираат пукнатините во меѓусебните врски и да...

Водителот му го монтирал средниот прст на Варуфакис

Германскиот телевизиски водител Јан Бемерман призна дека ја монтирал снимката на која се гледа како грчкиот министер за финансии, Јанис Варуфакис, ѝ го покажува...

Рама: Отворањето на досиејата не е поради изборни цели

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека отворањето на досиејата на поранешната тајна служба Сигурими, не е поради изборни цели, туку поради фактот што тоа...

Ципрас утре на тест пред силната европска петорка

Со мала доза оптимизам, но и со резервираност, Алексис Ципрас утре ќе се сретне со силната европска петорка, односно со Ангела Меркел, Франсоа Оланд,...

Тивка посета на Нуланд на Атина

Спорот за името бил една од темите на разговор што ги споменала американската помошничка на државниот секретар на САД, Викторија Нуланд, во грчкото министерство за...

Турција: Уапсена Британка која сакала да ѝ се приклучи на ИД

Турската полиција приведе една 21-годишна британска државјанка, осомничена дека се обидела да отпатува во Сирија на територија која е под контрола на Исламска држава,...

Дејселблум: Без реформи, нема пари за Грција

Грција нема да добие дополнителна парична помош доколку не работи на спроведување на економските реформи, соопшти денеска холандскиот министер за финансии и претседател на...

Меркел го покани Ципрас на тет-а-тет средба

Алексис Ципрас ќе има тет-а-тет средба со Ангела Меркел. Грчкиот премиер и германската канцеларка ќе разговараат идниот понеделник во Берлин, на предлог на Меркел. Железната лејди...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН