fbpx
Свет Балкан Страница 201

Балкан

Судски синџир: Цврст е колку најслабата алка

Владите на Црна Гора и на Холандија организираа дводневна регионална конференција во Будва (Црна Гора) на тема „Соработка во правосудниот синџир“. На оваа конференција учествуваа сите потенцијални земји-членки на ЕУ од Западен Балкан, преку делегати од различни институции кои се дел од овој таканаречен...

Одбиено барањето на обвинителството за враќање на Шешељ во Хаг

Судскиот совет на Хашкиот трибунал го отфрли барањето на обвинителството за обвинетиот за воени злосторства Воислав Шешељ, кој е на привремена слобода, да се врати назад во притвор во Хаг, беше потврдено во канцеларија за медиуми на Хашкиот трибунал. Како што јавуваат српските медиуми, Судскиот...

Албанија бара граѓаните да ги пријавуваат сите сомнителни дејства

Албанските власти вчеравечер упатија апел до граѓаните да соработуваат со полицијата за да се спречи каков било акт на организиран криминал и на тероризам. Министерот за внатрешни работи на Албанија, Саимир Тахири, апелираше граѓаните „да не замижуваат“ пред заканите, туку веднаш да ја информираат полицијата. Странските тајни служби...

Шест милиони евра за реклами за партиите во Грција

Рекламната кампања за грчките избори ќе ја чини државата шест милиони евра. Министерството за внатрешни работи објави како ќе бидат поделени финансиите на секоја од партиите. Државата ќе плати шест милиони евра плус 250.000 евра за реклама на телевизиите и на сателитските канали кои се на претплата. Најголемиот...

Грција по 25 јануари: Политичка или техничка влада?

Длабоката политичка поделеност во Грција создава страв и загриженост дека изборите на 25 јануари, наместо влада, може да донесат втор круг избори. Засега нема на повидок некаков договор за соработка меѓу политичките партии кои се во арената за парламентарните избори. Политичките аналитичари и политичарите...

Хрватска ја доби првата жена-претседател

Колинда Грабар-Китаровиќ стана првата жена-претседател на Хрватска откако вчера, со нешто повеќе од 50 отсто од гласовите, победи во вториот круг од претседателските избори. Грабар-Китаровиќ успеа да го победи досегашниот претседател Иво Јосиповиќ, за кого гласаа 49 отсто од гласачите. Четириесет и шестгодишната Грабар-Китаровиќ од опозциската...

Втор круг од претседателските избори во Хрватска

Граѓаните на Хрватска денеска во вториот круг од претседателските избори ќе треба да решат меѓу актуелниот претседател Иво Јосиповиќ и Колинда Грабар-Китаровиќ, кандидатката на конзервативната Храватска демократска заедница (ХДЗ). Во првиот круг од изборите, кој се одржа на 28 декември, Јосиповиќ освои 38,46 отсто од...

Откриена уште една бомба во Истанбул

Турските безбедносни служби денеска деактивираа бомба откриена пред трговски центар во квартот Башакшехир. Случаен минувач ја открил бомбата поставена во сомнителен пакет, по што пријавил во полиција. Ова е втор обид за напад на трговски центар во Истанбул во последните 24 часа.

Спречен терористички напад во Истанбул

Турските безбедносни служби спречиле бомбашки напад во истанбулски трговски центар, соопштија турските власти. Како што јавуваат турските медиуми, двајца напаѓачи биле уапсени додека се подготвувале за извршување на нападот. Полициски извори соопштија дека уапсените се членови на забранета левичарска група, но групата преку „Твитер“ негираше дека...

Вучиќ повика да не се напаѓаат исламските верници

На смиреност и на ненапаѓање на исламски верници поради терористичкиот напад на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ повика српскиот премиер Александар Вучиќ. - Сакам на вжештените глави да им порачам да не носат никакви заклучоци и да не преземаат никави акции против луѓето со исламска вероисповест....

В недела втор круг претседателски избори во Хрватска

На втор круг од претседателските избори, Хрватите ќе гласаат в недела. Тогаш треба да се избере претседател помеѓу актуелниот Иво Јосиповиќ и Колинда Грабар-Китаровиќ од конзервативната Храватска демократска заедница (ХДЗ). На првиот круг одржан на 28 декември, 57-годишниот социјалдемократ Јосиповиќ доби 38,46 отсто од гласовите, а...

Нова демократија ги користи македонските медиуми против СИРИЗА

Нова демократија ги искористи текстовите од македонските медиуми за напади врз СИРИЗА. Десничарската партија се обиде повторно да го претстави Ципрас како потенцијален национален предавник околу спорот за името, повикувајќи се на текстови од македонските медиуми кои анализираат дека идна влада на СИРИЗА би...

Во Сплит уапсени шверцери на оружје

Девет лица вчера биле уапсени на подрачјето на сплитско-далматинската жупанија поради шверц на оружје, пренесуваат хрватските медиуми. Како што соопштиле од хрватското МВР, станува збор за осум хрватски државјани и за еден Холанѓанин. Вчерашните апсења уследиле по повеќемесечната истрага на хрватските служби за борба против корупција...

Нова демократија „украде“ пратеничка од ПАСОК

Коалициските врски меѓу Нова демократија и ПАСОК почнуваат полека да се раскинуваат. Десничарската партија на Андонис Самарас успеа да „украде“ пратеничка од социјалистите на Евангелос Венизелос. Анџела Гереку, досегашна пратеничка од ПАСОК и заменик-министерка за култура, на изборите на 25 јануари ќе се најде...

Товарен брод доживеа несреќа во близина на турското пристаниште Самсун

Товарен брод, кој пловел под знамето на „Сент Китс и Невис“, доживеа несреќа недалеку од турското пристаниште Самсун во Црно Море, јави турската телевизија „Си-Ен-Ен Турк“. Поради бурата што ја зафати областа, бродот „Галф рио“, кој пловеше од Украина, се наведнал на едната страна и во...

Самоубиствен напад во Истанбул

Двајца полицајци се ранети во самоубиствен напад на полициска станица во центарот на Истанбул. Експлозивот го детонирала жена, која говорела англики, јавува „Хуријет“. Повредени се полицајците кои се обиделе да ја спречат жената да влезе во станицата, поради што таа ја активирала бомбата на влезот...

Од ПАСОК го опоменаа Самарас да не звучи како Златна зора

Од ПАСОК го опоменаа грчкиот премиер Андонис Самарас за ставови слични со Златна зора во врска со имиграциската политика на Нова демократија. Самарас вчера, при посетата на Еврос, место кое е на граница со Турција и од каде по воден пат влегуваат најмногу имигранти...

Брисел ѝ порача на Атина: Членството во еврозоната е неотповикливо

Тензијата и во институциите и во поголемите престолнини на Европска Унија се зголемува како што се ближат изборите во Грција, каде главниот фаворит е Алексис Ципрас, предводникот на радикалната левица СИРИЗА. По информациите објавени викендов во германски „Шпигел“, според кој „Грција може да ја напушти еврозоната“...

Ципрас: СИРИЗА не e демонот, не посакува распад, туку спас на еврото

Интензивните пишувања на германските медиуми со закани за грчко напуштање на еврозоната и со еврокатастрофа доколку победи СИРИЗА не изнудија инаку вообичаени екстремни грчки реакции, драматични анализи, коментари или, пак, навреди кон Германија и кон канцеларката Меркел. Сепак, одговор на овие текстови со кои се...

Докос: Можни се нови притисоци за името, но не и драматичен пресврт на настаните

Танос Докос, првиот човек на грчкиот тинк-тенк за надворешна политика ЕЛИАМЕП, прогнозира статус кво за преговорите за спорот за името во 2015 година. Во колумна за „Катимерини“, Докос забележува дека поради внатрешно-политичките случувања и во Грција и во Македонија спорот најверојатно ќе продолжи да тапка...

Граѓаните донирале над 162.000 евра за настраданите во Турција и Сирија

Македонскиот народ собра речиси 10 милиони денари (162.100 евра) помош за настраданите во земјотресите во Турција и Сирија, соопшти денеска Црвениот крст на С. Македонија. Според Генералниот секретар на...