fbpx

Германија се пласираше во полуфинале на „Еуро 2016“

Репрезентацијата на Германија се пласираше во полуфиналето на Европското првенство во фудбал откако синоќа, по изведувањето пенали, ја победи Италија. За време на двете полувремиња...

Ибрахимовиќ оди во Манчестер јунајтед

Шведскиот фудбалски репрезентативец Златан Ибрахимовиќ потврдил дека следната сезона ќе настапува за славниот англиски клуб Манчестер јунајтед, пишува лондонски „Гардијан“. Ибрахимовиќ, според весникот, утре...

Денеска почнува „Еуро 2016“ во Франција

Со натпреварот меѓу репрезентациите на Франција и на Романија, денеска почнува Европското првенство во фудбал „Еуро 2016“, кое се одржува во Франција и ќе...

Од утре до 10 јули, Франција е домаќин на Европското првенство во фудбал

Oд утре до 10 јули, Франција ќе биде домаќин на 15. Европското првенство во фудбал. Тоа ќе биде трет континентален шампионат што ќе се...

Две години суспензија за Шарапова поради позитивниот тест за допинг

Руската тенисерка Марија Шарапова доби двегодишна суспензија за натпреварување поради позитивниот тест за допинг што го имаше на „Австралија опен“, соопшти Меѓународната тениска асоцијација (ИТФ). ИТФ...

Бил Клинтон ќе говори на погребот на Мохамед Али

Мохамед Али ќе биде погребан на 10 јуни, во родниот град Луисвил, Кентаки, соопшти портпаролот на семејството на легендарниот боксер. На церемонијата ќе говорат поранешниот...

Почина спортската легенда Мухамед Али

По 31-годишна борба со Паркинсоновата болест, на 74 години почина спортската легенда, Мухамед Али. Поранешниот светски боксерски шампион во тешка категорија, еден од најпознатите спортисти...

Вежба за спречување терористички напад на стадионот во Лион

Вчера вечер на стадионот „Парк олимпик“ во предградието на францускиот град Лион се одржа масовна воена вежба за спречување на терористички напади за време...

Реал Мадрид ја освои Лига на шампиони

Фудбалскиот клуб Реал Мадрид го победи Атлетико Мадрид на пенали 5:3, откако и по продолженијата резултатот остана нерешен 1:1. Со оваа победа, фудбалерите на Реал...

Мурињо и Манчестер јунајтед постигнаа договор

Жозе Мурињо и Манчестер јунајтед, по тридневни преговори, денеска постигнале договор португалецот да биде нов тренер на славниот тим од „Олд Трафорд“, јавува „Би-би-си“....

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ