fbpx

Филипче: Игнорирањето на вирусот и негирањето дека тој постои не помага никому

Игнорирањето на вирусот и негирањето дека тој постои не помага никому. Оние кои се одговорни и кои доследно се придржуваат на мерките треба да...

Регистрирани 55 позитивни на Ковид-19 од штипските конфекции, тестирањето на вработените продолжува

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат, Иринка Сотирова Бухова на денешната прес-конференција соопшти дека будно се следи ситуацијата со ширењето на Ковид-19 во...

Филипче: Можно е да се врати полицискиот час и да се воведе карантин за...

Комисијата за заразни болести засега нема да предложи до Владата воведување полициски час или затворање на општините со голем број заразени, но тоа ќе...

Денеска 89 новозаболени и 7 починати – ќе има ли нов полициски час и...

Нема друг излез од ситуацијава освен повторно да се воведе полициски час и да се затворат општините во кои бројот на заразени со ковид-19...

Нови 35 случаи на корона вирус од 1.120 тестирања, оздравени се 19 пациенти, починаа...

Министерството за здравство денеска информира дека во последните 24 часа починаа пет пациенти како последица од корона вирусот. Направени се 1.120 тестирања а регистрирани...

Филипче побара од МВР поажурно да контролира и да казнува за непочитување на мерките...

Дел од заболените не ги почитуваат мерките за самоизолација, даваат лажни адреси и ја избегнуваат комуникацијата со епидемиолозите. Граѓаните во одредени делови од земјата...

Секој трет заболен од Ковид-19 нема симптоми – колку се вкупно „невидливите сејачи“ на...

Од околу 2.000 до сега регистрирани заболени со Ковид-19 во земјава, дури 32,3 отсто воопшто немаат симптоми, но можат да ја пренесуваат болеста. Според...

За чистење на живата од ОХИС ќе се бара помош од меѓународни фондови

Опасноста од загадување со жива, која доаѓа од погонот за електролиза во ОХИС ќе се решава со помош на меѓународни фондови. Северна Македонија на...

СЗО до младите: Не сте непобедливи, Ковид-19 може да ве смести во болница, дури...

И младите, исто така, можат да заболат па дури и да умрат од корона вирусот и затоа мора да избегнуваат мешање во групи и...

Скопје е новото жариште на Ковид -19 во Македонија

До 21 часот денеска се регистрирани уште 6 лица позитивни на корона вирусот, информираше вечерва министерот за здравство Венко Филипче преку социјалните мрежи. Бројката...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ