fbpx

Корона-вирусот не чека 4 дена во грлото да го истерате со гаргара од солена...

Порталот за промоција на критичкото мислење „Критинк.мк“ предупредува дека на фејсбук-страницата на порталот „Тинк.мк“ е објавена дезинформација со која се изнесуваат лажни наводи за...

Апел од италијанските медицински лица: „Нема повеќе време, потребни ни се повеќе болници“ (видео)

Италијанскиот дневен весник „Ил фато куотидијано“ на својата веб-страница објави краток текст и видео со наслов - 'Коронавирус, апел од медицинскиот персонал: „Нема повеќе...

Нема нови заболени со корона вирусот, првата пациентка е пуштена од болница

Новорегистрирани случаи на заболени со корона вирусот нема од саботата, но се тестираат седум пациенти со симптоми на обичен грип, од кои тројца се...

Седумтемина што беа тестирани денеска не се заболени од корона вирусот

Резултатите на седумтемина пациенти кои претпладнево се тестираа, се негативни на корона вирус, информираат од Министерството за здравство. Оттаму велат дека тестираните пациенти се...

Седуммина со симптоми се тестираат за корона вирусот, најголем дел повратници од странство

Седум нови пациенти од Тетово, Кичево, Штип, Куманово и од Охрид кои денеска се јавиле со симптоми на покачена телесна температура се тестирани за...

Шест нови заболени со корона вирус, се затвараат гранични премини, се забранува работата на...

Шест нови пациенти се позитивни на корона вирус, со што вкупната бројка на заболени се искачи на 19 лица, сосе првата пациентка која веќе...

Околу 3 отсто од првачињата не се вакцинирани или немаат комплетен вакцинален картон (инфографик)

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ), преку вонредна проверка, регистрирал 537 ученици во прво одделение кои ги немаат примено сите вакцини или имаат некомплетен...

Еден милион евра од буџетот за чистење на линданот во ОХИС

Владата донесе одлука да одвои еден милион евра од годинешниот буџет за чистење на малата депонија на канцероген линдан во кругот на поранешната хемиска...

Кога имаат менструација не одат во школо поради валканите и неопремени тоалети (инфографик)

Цели 90 отсто од ученичките во селата во Македонија отсуствуваат од училиште четири до пет дена во текот на месецот кога имаат месечен циклус,...

Морбилите не запираат, СЗО предупредува да не се оди на пат без примена вакцина

Во период од пет дена, во Македонија 13 нови пациенти заболеле од мали сипаници. Како што информираат во Институтот за јавно здравје, од вкупниот...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ