fbpx

Откажан петочниот состанок на ЕУ-министрите против тероризмот

И покрај најавите на латвиското претседателство дека в петок министрите за внатрешни работи ќе се состанат во Брисел да дискутираат за последиците од париските атентати и за мерките во борбата против тероризмот, 28-те министри, сепак, одлучија дека е рано за тоа, објаснувајќи дека „одлуките...

Почна расправата за измените на законите за образование

Со 64 гласа „за“, двајца воздржани и шест „против“, пратениците во Собранието го изгласаа законот со кој се предвидува воведување академија за наставници. Пратеничката Солза Грчева кажа дека е скептична околу тоа како ќе се употреби и дали ќе се злоупотреби академијата на наставници. -...

Ципрас за името: Самарас направи историска грешка

Алексис Ципрас го обвини премиерот Андонис Самарас дека поради неговите ставови како министер за надворешни работи, Грција е заглавена 20 години во спорот за името. Првиот човек на најпопуларната грчка левичарска партија, во интервју за емисијата „Во прво лице“, на телевизијата „Стар“, истакна дека доколку грчките...

В петок ЕУ на вонреден состанок за борбата против тероризмот

Латвиското претседателство на ЕУ предлага в петок да се одржи вонреден состанок на министрите за надворешни работи на Унијата, на кој ќе се разговара за терористчките напади во Франција и како „подобро да се координира одговорот“ на ниво на ЕУ, најавија од претседателството. Но,...

Грција по 25 јануари: Политичка или техничка влада?

Длабоката политичка поделеност во Грција создава страв и загриженост дека изборите на 25 јануари, наместо влада, може да донесат втор круг избори. Засега нема на повидок некаков договор за соработка меѓу политичките партии кои се во арената за парламентарните избори. Политичките аналитичари и политичарите...

Македонските новинари со моливи в рака се приклучија на маршот на солидарноста

Со моливи в рака, македонски новинари денеска се собраа во Паркот на новинарите за да им оддадат почит на загинатите колеги во масакрот во парискиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“. На македонскиот марш на солидарноста присуствуваше и француската амбасадорка Лоренс Оер. - Денеска сме тука затоа што...

Молотови коктели врз германски весник што објави карикатури на „Шарли ебдо“

Изутринава бил подметнат пожар во германскиот весник „Хамбургер моргенпост“, кој ги објави карикатурите за пророкот Мухамед на францускиот сатиричен магазин „Шарли ебдо“. Како што соопшти полицијата, напаѓачите фрлиле камења и молотови коктели преку прозорецот на редакцијата. Молотовите коктели предизвикале пожар во две простории, но набргу бил изгаснат....

Вранишковски излегува од затвор

Расчинетиот владика Јован Вранишковски ќе биде ослободен на Водици, 19 јануари. Скопскиот кривичен суд експресно издал решение на барањето на затворот, и доколку никој не жали, Вранишковски ќе биде слободен за 9 дена бидејќи ги исполнува сите законски услови, односно од пет и пол годишната...

Уставните измени добија зелено светло од Комисијата

Комисијата за уставни прашања денеска даде зелено светло за уставните измени. Членовите на комисијата гласаа за дефинирање на бракот само како заедница меѓу еден маж и една жена, основање на меѓународни финансиски зони, Народната банка да се преименува во Централна банка на РМ, во фискалната...

Двајца убиени и 20 ранети во Дамартин

Неофицијално, две лица се убиени, а најмалку 20 се ранети во нападот на печатницата во која влегоа двајцата браќа што се осомничени дека во средата го извршија нападот на „Шарли ебдо“. Полицијата ја опколи печатница и се обидува да ги натера осомничените да се предадат. Таа преговара...

Состанок на кризниот штаб за новиот снежен бран

Состанок на Координативното тело денеска се одржа во Министерството за транспорт и врски по најавите за нов снежен бран што ќе ја зафати територијата на Македонија. Според прогнозите на УХМР, нов снежен бран ќе ја зафати територијата на Македонија в недела попладне и в понеделник, но...

Во тек е потера по осомничените за масакрот во „Шарли ебдо“ (директно)

Истрели од огнено оружје се регистрирани во близина на парискиот аеродром „Шарл де Гол“ за време на автомобилската полициска потера по двајцата осомничени за масакрот во сатиричниот неделник „Шарли ебдо“. Како што јавуваат француските медиуми, осомничените, наводно, успеале да заземат печатница, во која има повеќе...

Денеска второ читање на законот за образование во Собранието

Собраниската комисијата за образование, наука и спорт денеска на второ читање треба да го разгледа предлог-законот за високо образование. Седницата беше закажана за вчера, но поради можни нови предлози за законот, беше презакажана за денеска. Комисијата на дневниот ред има седум предлог-закони на второ читање:...

ЗНМ и МАН: Кукавички напад врз слободата на изразување

Здружението на новинари на Македонија и Македонската асоцијација на новинари изразуваат сочувство до семејствата на новинарите кои вчера во Париз загинаа во терористичкиот напад на неделникот „Шарли ебдо“. „Во овие тажни моменти, изразуваме сочувство на семејствата на настраданите и се солидаризираме со целиот француски народ....

Нова престрелка во Париз, повредени двајца полицајци

Двајца полицајци утринава се застрелани во Париз откако вооружен маж во Порт де Шатион отвори оган, обидувајќи да побегне кон метро-станицата. Како што јавуваат француските медиуми, инцидентот се случил околу осум часот утрото, во близина на метро-станицата. Засега не се знае дали престрелката е поврзана со вчерашниот...

Бан Ки-мун, Обама и Ватикан го осудија нападот во Франција, ИД го пофали

Осуди за терористичкиот напад што се случи денеска во Франција во сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ во кој загинаа 12 луѓе, пристигнуваат од сите страни на светот. Генералниот секретар на ООН, Бан Ки-мун го оцени нападот како ужасно и бесчувствително злосторство кое со ништо не може...

„Професорски пленум“ бара да се повлечат измените на Законот за високо образование

Иницијативата „Професорски пленум“ денеска објави соопштение во кое се вели дека имаат само една сугестија до Владата за измените на Законот за високо образование (државниот испит), а тоа е тие веднаш да бидат повлечени. „Почитуван Премиер на Република Македонија, Професорскиот пленум со особено задоволство Ви...

Груевски: Ако има суштински аргумент, ќе го повлечеме законот

„Законот не е донесен. Првата фаза е помината, има втора фаза, има можност за амандмани. Ништо не е завршено. Ние сме подготвени да го повлечеме, па повторно да го пуштиме законот во коригирана форма. Меѓутоа, треба да слушнеме суштински аргумент за тоа“, рече премиерот Никола...

Груевски: Ве поканивме за да аргументирате, а не за да одложите

Дебатата за законот за високо образование почна во Собранието на Република Македонија, но во неа не учествуваат професорите од „Професорски пленум“ и членовите на „Студентски пленум“. Претходно, по барање на професорите, премиерот Никола Груевски ја префрли дебатата од хотелот „Александар палас“ во Собранието на Република Македонија. Премиерот...

Дебатата почна во Собранието, професорите одбија да учествуваат

Дебатата за законот за високо образование почна во Собранието на Република Македонија, но на неа не учествуваат професорите од „Професорски пленум“ и студентите. Претходно, по барање на професорите, премиерот Никола Груевски ја префрли дебатата од хотелот „Александар палас“ во Собранието на Република Македонија. Инаку, додека Ванковска...

Ревизорите со критики за спроведување на мерките за ублажување на климатските промени во земјава

Многу зборување и ветувања, но малку реализација на дело. Државниот завод за ревизија (ДЗР) со серија на критики кон властите во врска со спроведувањето на мерките и политиките за...