fbpx

Чија е камерата на „А1он“?

Советниците од владејачката партија во битолскиот Совет на денешната седница побарале да се отстрани камерата на „А1 он“ од салата, а од порталот да...

Француските офицери на СФОР – важна, ама заборавена алка за падот на „кингерот“

Во новиот извештај за падот на „кингерот“ во кој животот го загуби претседателот Борис Трајковски, според она што го пренесуваат босанските медиуми, не се...

Апсурд: Универзитетите ќе дебатираат за веќе изгласани закони

И покрај протестите, револтот и несогласувањето на поголемиот дел од студентите и професорите, негативното мислење од домашната и странска експертска јавност, на 29 декември...

Нов протест на студентите в петок

„Изгледа дека она што Владата го подразбира под „јавна расправа“ е (консензуален) разговор на министрите и на премиерот пред камери. Покрај сите „јавни дебати“,...

Загаденоста во Скопје двапати повисока од дозволеното

Загадувањето во Скопје утрово е двапати повисоко од дозволеното според податоците измерени во 10 часот. Нивото на канцерогените  суспендирани ПМ10-честички изнесува 118,84 микрограми на...

Попоски: Односите со соседите и економската дипломатија, приоритети во 2015 година

Бројните дипломатско-конзуларни претставништва придонесоа за одлуките за инвестирање во Македонија, како онаа на американски „Капкон“, во што беше интензивно вклучен нашиот конзул во Њујорк....

Протест против законот за хонорарци

Околу 3.000 граѓани, со транспаренти „Не сум економско робје“ и „Твојот данок, нивна иднина“, денеска излегоа на улица да го изразат незадоволството од законските измени...

Самарас нуди реконструкција и избори во 2015 година ако се избере Димас

Грчкиот премиер Андонис Самарас вети проширување на владината коалиција и потенцијален договор за избори во 2015 година, во замена за национален консензус за да...

СДСМ: Зошто буџетите на фондовите за пензиско и за здравствено осигурување се празни?

Новите законски решенија ќе доведат до тоа работодавците да настојуваат да ги спуштат договорите за дело под минималната плата за да ги избегнат дополнителните...

ДУТ рече „не“ за државен испит, Адеми најави пилот-примена на законот

„Не“ за државниот испит денеска рекоа студентите и професорите на Државниот универзитет во Тетово. На јавната дебата, на која учествуваше и министерот за образование...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ