fbpx

Седум системски грешки виновни за падот на „кингерот“

Седум системски грешки на пилотите придонеле за несреќата во која загинаа претседтелот Борис Трајковски и неговиот тим, соопшти денеска на прес-конференција Омер Кулиќ, претседтел...

Собранието, без кворум, не му ги оздеде мандатите на СДСМ

Собранието немаше двотретинско мнозинство за да почне со гласањето за одземање на 31 мандат на пратениците од опозицијата. Во салата беа присутни само 65 пратеници,...

Проектот на БАН е доказ дека „волкот влакното го менува, а ќудта не“

Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ денеска остро реагираше на проектот на Бугарската академија на науките (БАН), според кој македонскиот јазик и дијалекти се...

Хонорарците што заработуваат повеќе од минималец ќе се бришат од евиденцијата

Агенцијата за вработување ќе ги избрише од евиденцијата на активни баратели на работа невработените лица што земаат хонорар повисок од минималната плата и ќе ги...

Ахмети: Враќањето на опозицијата во Собранието отвора пат за дијалог

Интеграцијата во НАТО и во ЕУ значи поголема стабилност за нашата земја и за регионот. Држава со поголема сигурност и стабилност е силна гаранција...

Професорите учат од студентите, и тие основаат „Пленум“

Реформите во високото образование ги натераа професорите да ги следат постапките на студентите. Утре, во 13 часот, на Филозофскиот факултет во Скопје, професорите што го...

Чија е камерата на „А1он“?

Советниците од владејачката партија во битолскиот Совет на денешната седница побарале да се отстрани камерата на „А1 он“ од салата, а од порталот да...

Француските офицери на СФОР – важна, ама заборавена алка за падот на „кингерот“

Во новиот извештај за падот на „кингерот“ во кој животот го загуби претседателот Борис Трајковски, според она што го пренесуваат босанските медиуми, не се...

Апсурд: Универзитетите ќе дебатираат за веќе изгласани закони

И покрај протестите, револтот и несогласувањето на поголемиот дел од студентите и професорите, негативното мислење од домашната и странска експертска јавност, на 29 декември...

Нов протест на студентите в петок

„Изгледа дека она што Владата го подразбира под „јавна расправа“ е (консензуален) разговор на министрите и на премиерот пред камери. Покрај сите „јавни дебати“,...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ