fbpx

Политика на градење мостови, вети новиот шеф на грчката дипломатија

Евангелос Венизелос му ја предаде штафетата и Министерството за надворешни работи на новиот шеф на грчката дипломатија, Никос Коѕиас. На процедурата на смена на...

Никос Коѕиас е новиот шеф на грчката дипломатија

Професорот Никос Коѕиас, досега неформален советник на Алексис Ципрас за надворешна политика, е новиот шеф на грчката дипломатија. Коѕиас е професор по политичка теорија...

Ципрас – премиер, Каменос – министер за одбрана?

Грчкиот премиер Алексис Ципрас го крои составот на новата влада. Од рано утринава веќе телефонира по политичарите кои се очекува да бидат дел од првата левичарска...

Победата на СИРИЗА не ги плаши членките на ЕУ

Во Брисел денеска се одржува состанок на министрите за економија и за финансии на еврозоната, само еден ден по грчките избори, чиј исход е...

Екстерното делумно се бојкотира, штрајкот делумно продолжува

Денеска почна екстерното тестирање на ученциите од трета и од четврта година во средните училишта. Поради штрајкот на СОНК, кој трае речиси една недела,...

Во Штип водата од водоводот и понатаму не е за пиење

Денеска се очекуваат резултатите од Институтот за јавно здравје и потврдата за исправноста на водата за пиење од градскиот водовод во Штип. Во меѓувреме,...

Опаѓа нивото на реките, водата се повлекува

Водата од поплавените места се повлекува, а нивото на реките се намалува. Штетите предизвикани од поплавите допрва ќе се проценуваат. Метереолозите за наредните денови најавуваат...

Грците денеска избираат меѓу промени и статус-кво

Повеќе од 9,8 милиони грчки граѓани денеска одлучуваат за иднината на државата на најкритичните избори во државата досега. Надеж за промена со СИРИЗА, која ќе внесе...

Ципрас веќе се гледа како премиер

Бран промени и ново лице на политичката сцена или играње безбедно и задржување на политиката на постарите партии, ова е дилемата која утре ќе...

Пелагонија во паника од излевање на Црна Река

Властите во Пелагонија се во паника поради можно излевање на Црна Река. По поројните дождови во изминатите 24 часа, но и поради презаситеност на почвата...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ