fbpx

Зошто Иванов ги потпиша указите на законите?

Претседателот Ѓорге Иванов вчера ги потпиша указите за прогласување на законите од областа на образованието, што Собранието на Република Македонија ги донесе на седницата одржана...

Иванов ги потпишал указите за законите за образование

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ги потпиша указите за прогласување на законите од областа на образованието, што Собранието на Република Македонија ги донесе на седницата...

Чаусидис до Попоски: Најопасни се незнаењето и свесната глупост

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, денеска изјави дека е нејасно зошто новинарите вчера протестираа за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски кога тој веќе...

Самарас во Солун: Антимос е проповедник за хеленизмот на нашата Македонија

Само 72 часа пред крајот на изборната кампања, премиерот на Грција, Андонис Самарас, денеска е во Солун во последен обид да ги шармира и...

Град Скопје: Не проветрувајте за да не дишете отров

Откако неколку дена загаденоста е на многу високо ниво, од Град Скопје издадоа мерки од прв степен поради надминување на граничните вредности за партикуларните честички...

Наставата почна, штрајкувачите во малцинство

Денеска почна второто полугодие за околу 280.000 основци и средношколци по тринеделниот зимски распуст. СОНК најави штрајк поради неуспешните преговори со Министерството за образование...

Пратениците денеска ќе ги носат уставните измени

Предлог-­амандман за дефинирање на бракот како заедница само меѓу еден маж и една жена, основање меѓународни финансиски зони чие работење и организација ќе се доуредува...

ЕК за Кежаровски: Владата да престане да ги игнорира проблемите

Европската комисија се огласи по затворањето на новинарот Томислав Кежаровски, нагласувајќи дека Европска Унија одблиску го следи судскиот случај со Кежаровски, но не коментира за...

Советот за етика во медиумите бара итно ослободување на Кежаровски

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) денеска ја осуди пресудата на Апелацискиот суд за новинарот Томислав Кежаровски и неговото експресно префрлање од...

„Гардијан“: Апсурдна, срамна и недостојна е пресудата за Кежаровски

Пресудата на Апелацискиот суд за две години затвор за новинарот Томислав Кежаровски, која почна да се извршува вчеравечер, кога Кежаровски експресно беше префрлен од...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ