fbpx

Дебата во кампот пред Владата: Каква Македонија сакаме по излезот од политичката криза?

Во „Кампот на слободата“ пред Владата, денеска во 18 часот ќе се одржи дебата на тема „Каква Македонија сакаме по излезот од политичката криза? Визии, позици...

„Турски тек“ сепак ќе стартува по 2017 година

Почеток на работата на гасоводот „Турски тек“ не може да се очекува пред 2017 година, смета турскиот амбасадор во Русија, Умит Јардим. Неодамна, „Газпром“ излезе...

Образованието и јазикот, теми на кои ќе се говори во кампот пред Владата

Во „Кампот на слободата“ пред Владата, денеска ќе има повеќе активности кои ќе бидат во знакот на одбележувањето на празникот Св.Кирил и Методиј. По овој...

Одбележување на Денот на Власите, колонија и дебата во кампот пред Владата

Во „Кампот на слободата“ пред Владата, за денеска се предвидени повеќе активности. По повод Денот на Власите, ќе се пушта влашка музика, а свое обраќање...

СОЗР: Владиниот авион имаше „настан“, а не „инцидент“

Службата за општи и заеднички работи на Владата на Република Македонија (СОЗР) ја извести јавноста за првичните информации во врска со проблемот што се појави...

Осум условни и една затворска казна за демонстрантите од 5 мај

Осум од вкупно деветмината демонстранти што беа обвинети за насилство за време на протестите пред Владата, на 5 мај, денеска во Основниот суд Скопје 1...

Владата во вторник ќе ги именува новите директори на УБК и на БЈБ

Новите директори на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) и на Бирото за јавна безбедност (БЈБ) ќе бидат познати во вторник, за кога е...

Затишје пред бура во политичкиот живот во Македонија?

Бомби, протести, апсења, полициска акција во Куманово, оставки, митинзи, поставување кампови, лидерски средби, преговори во Брисел... Изминавите неколку недели беа полни со политички случувања. Сè се...

Авионот на Груевски принудно слетал во Цирих

Владината делегација предводена од премиерот Никола Груевски, која се враќала од Стразбур, принудно слетала во Цирих, јавува „Телма“. - Според првичните информации, можам да потврдам...

Mеѓусебни обвинувања меѓу Груевски и грчки европратеници во Стразбур

Европратеничката на Нова демократија, Марија Спираки, се соочи директно со премиерот Никола Груевски околу ставовите за недостигот од демократија и од демократски вредности на македонската...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ