fbpx

ЕУ за Заев: Македонските институции да ги почитуваат правните стандарди

Службата за надворешни работи на ЕУ реагираше вечерва на кривичните пријави против лидерот на опозицијата, Зоран Заев, и поранешниот прв разузнавач, Зоран Верушевски и...

„Уа, Заев“ на собирот во паркот „Жена-борец“

Околу 300 до 500 луѓе се собрани во паркот „Жена-борец“ и околу Порта „Македонија“ по повикот кој се појави на социјалните мрежи по акцијата...

Заев: Забеган обид на власта да ги спречи „бомбите“

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека акцијата „Пуч“, во која полицијата го сомничи за наводно недемократско преземање на власта, не е ништо освен...

Кривична пријава за шпионажа за Зоран Заев

Во полициската акција „Пуч“, осомничен е и лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој заедно со Зоран Верушевски, кој е уапсен пред две недели, и...

Обвинителството бара Кежаровски да се врати во затвор

Жалба на одлуката за условен отпуст за Томислав Кежаровски поднесе Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција. „Во законски предвидениот рок, надлежниот јавен...

Независни Грци пак порачаа дека „не ја даваат Македонија“

Грчко-македонските односи и националистичкиот став на Независни Грци за името Македонија беа главен дел од говорот на Марија Царуха, која е новата раководителка на...

Хонорарците од Диме Спасов ќе бараат одговори за доцнењето на хонорарите

Следниот петок, во 11 часот, хонорарците и сите што ќе се солидаризираат со нив ќе се соберат пред Министерството за труд и социјална политика...

Вонреден состанок на шефовите на дипломатија на ЕУ за нови санкции кон Русија

Министрите за надворешни работи на 28 земји-членки на ЕУ, денеска во Брисел ќе разговараат за заострување на санкциите кон Русија поради поддршката на официјална...

МНР: Го плативме долгот кон ОН

Според Министерството за надворешни работи, не се точни информациите дека Македонија, поради неплатена членарина, го изгубила правото на глас во Генералното собрание на Организацијата...

МНР заседава поради долгот на Македонија кон ОН

Во Министерство за надворешни работи во моментов во тек е состанок за новонастанатата ситуација со долгот кон ОН. Имено, на нашата земја ѝ е одземено...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ