fbpx

Градоначалникот на Новаци од премореност паднал во јама

Градоначалникот на Новаци, Лазар Котевски, ноќеска паднал во јама, која била направена поради копањето на насипите на Црна Река. Работници кажуваат дека Котевски веќе три...

СДСМ вo петок ќе реши кога ќе ја објави „бомбата“

Во петок, во 18 часот, на Централен одбор, СДСМ ќе одлучи кога ќе се објави бомбата, одоговри денеска на новинарско прашања портпаролот на партијата,...

Обвинителството сака да открие или да сокрие?

Синоќешното соопштение на Јавното обвинителство за материјалите од средбата меѓу премиерот Никола Груевски и лидерот на опозцијата, Зоран Заев, во кое, меѓу другото, медиумите...

Црна се заканува да го сруши мостот пред РЕК Битола

Опасна станува ситуацијата во општина Новаци откако водите на Црна Река поплавија два помали моста пред РЕК Битола. Патот е отсечен, а постои опасност...

МОН и СОНК се договорија, штрајкот прекинат

Министерството за образование и наука и Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) по неколкудневни интензивни преговори, постигнаа заемно прифатлива спогодба во однос на...

„Студентски пленум“: Можна е окупација, дијалог или и двете истовремено

Претставниците на „Студентски пленум“ на вечерашниот генерален пленум, кој се одржа на Архитектонскиот факултет, расправаа за следните свои чекори во врска со измените на...

УКИМ ја прифати средбата со МОН на 10 февруари

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ја прифати поканата за средба со Министерството за образвание и наука на 10 февруари. „Ве известуваме дека го прифаќаме предлогот...

Независна комисија за аферата „Пуч“, бараат европските социјалисти

На последните случувања во Македонија реагираа од француската владејачка Социјалистичка партија. Филип Кордери, задолжен за европски прашања, вели дека Социјалистичката партија силно ги осудува...

Германско МНР: Функционирањето на демократската опозиција е ставено под прашање

Ministria  e Punëve të Jashtme  të Gjermanisë vlerëson se padia ndaj liderit të LSDM-së vë në pikëpyetje funksionimin demokratik të opozitës. “Qeveria gjermane është e...

ЕУ: Загрижени сме за политичката состојба во Македонија

Европската служба за надворешни работи испрати нова реакција за обвиненијата против лидерот на опозицијата, Зоран Заев, по саботната операција „Пуч“. - Во саботата изразивме загриженост...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ