fbpx

Нов протест на студентите в петок

„Изгледа дека она што Владата го подразбира под „јавна расправа“ е (консензуален) разговор на министрите и на премиерот пред камери. Покрај сите „јавни дебати“, свесно прекршување на законите, како и целосното игнорирање на „Студентски пленум“, како и на самите универзитети, ние не се откажуваме! Драги...

Загаденоста во Скопје двапати повисока од дозволеното

Загадувањето во Скопје утрово е двапати повисоко од дозволеното според податоците измерени во 10 часот. Нивото на канцерогените  суспендирани ПМ10-честички изнесува 118,84 микрограми на еден кубен метар од дозвелени 50 микрограми. Моментално, многу високо ниво на ПМ10-честичките е забележано во скопската наслеба Лисиче и во...

Попоски: Односите со соседите и економската дипломатија, приоритети во 2015 година

Бројните дипломатско-конзуларни претставништва придонесоа за одлуките за инвестирање во Македонија, како онаа на американски „Капкон“, во што беше интензивно вклучен нашиот конзул во Њујорк. 2014 година најмногу треба да ја мериме по тоа и во таа насока е многу успешна и охрабрувачка за Македонија,...

Протест против законот за хонорарци

Околу 3.000 граѓани, со транспаренти „Не сум економско робје“ и „Твојот данок, нивна иднина“, денеска излегоа на улица да го изразат незадоволството од законските измени во согласност со кои 35 отсто од хонорарите ќе се одвојуваат за плаќање здравствено, пензиско осигурување и данок за добивка. Протестот...

Самарас нуди реконструкција и избори во 2015 година ако се избере Димас

Грчкиот премиер Андонис Самарас вети проширување на владината коалиција и потенцијален договор за избори во 2015 година, во замена за национален консензус за да се избере претседател до 29 декември. За да ја смири политичката тензија, која е создадена по скандалот со Павлос Хаикалис, пратеникот...

СДСМ: Зошто буџетите на фондовите за пензиско и за здравствено осигурување се празни?

Новите законски решенија ќе доведат до тоа работодавците да настојуваат да ги спуштат договорите за дело под минималната плата за да ги избегнат дополнителните плаќања за здравствено и за пензиско осигурување, рече на прес-конференција Мила Царовска, претседателката на Kомисијата за труд и социјална политика...

ДУТ рече „не“ за државен испит, Адеми најави пилот-примена на законот

„Не“ за државниот испит денеска рекоа студентите и професорите на Државниот универзитет во Тетово. На јавната дебата, на која учествуваше и министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, тие посочија дека со предлогот се загрозува автономијата на универзитетите и тој е во целосна спротивност...

Спасов и Дамчевски ќе ја обжалат одлуката на лустраторите

Поранешниот министер за правда и поранешен амбасадор на Македонија во Бугарија, Ѓорѓи Спасов, бил соработник на органите за државна безбедност, објави Комисијата за верификација на фактите. Во документите, објавени на веб-страницата, се наведува дека Спасов доставувал податоци до службите за неколку македонски граѓани. Спасов ги...

Рубљата не го намали, ама ќе го забави македонскиот извоз

Падот на руската рубља нема да го намали, но ќе го забави извозот на македонските компании во Русија, кои годинава, според податоците на Министерството за економија, бележат зголемен извоз за 35 отсто. - Падот на рубљата ќе влијае на извозот на македонски производи во Руската...

Од идната Нова година, Скопје ќе се украсува тематски

Од идната година, Градот Скопје ќе бара идејно решение за новогодишното украсување. На страницата за јавни набавки, во понеделникот е објавен оглас во кој се бара идејно решение за новогодишното украсување за наредната година. Во критериумите според кои ќе се избира најповолната понуда, пишува дека...

Прв тест за Димас и за грчката влада

Во клима на политичка неизвесност во Грција, вечерва почнува гласањето за претседател на државата. Ова е првиот од три круга на гласање што ќе одлучат дали Грција ќе добие нов претседател и каква ќе биде политичката иднина на владата на Нова демократија и на ПАСОК. Претседателот...

ЕУ бара решение за името „без одложување“

Реториката на Европска Унија во однос на решавање на спорот околу името со Грција во секој нареден извештај сè повеќе се засилува. Во секој извештај се споменува дека Македонија треба да одржува добрососедски односи, да преземе решителни чекори за да најде заедничко прифатливо решение...

Владата ги изненади сите: И факултетите и студентите засега без став

„Студентски пленум“ на битоласкиот униврзитет денеска ги достави барањата и правната аргументација против државниот испит до Ректоратот на Универзитетот. Во барањата студентите пишуваат дека треба да се укине Студентскиот парламент бидејќи тој не ги претставува студентските права и поради неговата структура лесно може да...

Министерот за правда Јашари најави оставка ако ДУИ го поддржи грбот

Министерот за правда, Аднан Јашари, се закани дека ќе поднесе оставка на функцијата ако ДУИ го поддржи предлогот за новиот државен грб, објави телевизијата „Алсат М“. За да се спроведе постапката за менување на државниот грб, Mинистерството за правда треба предлогот да го достави до...

Остри први реакции: Понижувачки се новите владини мерки во образованието

Професорите остро реагираат на новите предлог-законски решенија што Владата ги донесе на вчерашната седница. Велат дека со новите мерки, власта само ја понижува академската јавност и дека народот мора да излезе и да се побуни затоа што водат кон распродавање на државата. Професорот Љубомир Цуцуловски вели...

Владата усвои предлог-закони за образованието, СДСМ обвини за „насилство“

Министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, и неговиот заменик Спиро Ристовски денеска на прес-конференција информираа дека синоќа на владина седница биле усвоени неколку нови предлог-законски решенија за високото образование, а меѓу нив и предлогот за воведување државен испит. Како што информираа министерот и неговиот заменик,...

Самарас го напаѓа Ципрас со спорот за името

Грчкиот премиер Андонис Самарас го употреби и спорот за името како оружје за напад во предизборната пресметка со СИРИЗА. Во дел од неговата колумна за неделникот „Риал њуз“, Самарас индиректно упатува апел до десничарските пратеници да не гласаат за партија што би дозволила соседната држава да го...

Извршителите годинава наплатиле 73 милиони евра

Седум милијарди денари, или околу 73 милиони евра, наплатиле извршителите во изминатите девет месеци, рече претседателот на Комората на извршители Зоран Петрески, на вчерашната презентација на годишниот извештај. Според него, оваа година се наплатени помалку средства во споредба со предходаната, 2013 година. Најголем дел од дожниците се...

Универзитетите уште калкулираат за државниот испит

Факултетите ги користат последните неколку дена од изминувањето на рокот за да ги услогласат ставовите околу државниот испит. Голем дел од универзитетите веќе се изјаснија. Од штипскиот Универзитет „Гоце Делчев“ велат дека за нив не е прифатлив државниот испит. - Државата има право да спроведе државен...

Синдикалните здруженија бараат да се одложи законот за хонорарците

Итно да се одложи Законот за задолжително социјално и здравствено осигурување е заедничкиот став на потписниците на синдикалната повелба. Синдикалните здруженија ќе побараат прием кај министерот за труд и социјална политика Диме Спасов. Потписниците на повелбата бараат да се одложи примената на овој закон...

МОН: Запишувањето вонредни ученици во медицинските училишта се става во мирување

Сите јавни средни училишта во државата кои имаат добиено верификација за изведување на настава од здравствена струка се известени дека запишувањето на вонредни ученици се става во мирување, почнувајќи...