fbpx

Март, април, мај или јуни: Кога точно им истекува мандатот на Јанева и на...

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и нејзиниот тим имаат уште околу шест месеци (значи до 4 јуни, односно 30 јуни!) за отворање истраги и за поднесување...

Мандатари и број на пратеници во независна Македонија – историски и графички преглед

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера од претседателот на државата, Ѓорге Иванов, го доби петтиот по ред мандат за составување влада со парламентарна бројност...

ВИЗУЕЛИЗАЦИЈА: ВМРО-ДПМНЕ освои 51, а СДСМ 49 пратенички мандати

ВМРО-ДПМНЕ има освоено два мандати повеќе од СДСМ, покажаа првичните резултати на Државната изборна комисија од вчера одржаните предвремени парламентарни избори. Како што истакна претседателот...

Отпечатени дури 80.000 пробни гласачки ливчиња

Печатницата „Киро Дандаро“, која официјално ги печати гласачките ливчиња за предвремените парламентарни избори закажани за 11 декември, во саботата попладне отпечатила 80.000 ливчиња повеќе...

Зошто камерите го снимија Спасов, но не и „Монструм“, Младенов и Нешковски?

Истрагата за случувањата од вечерта минатиот петок освен што го ставија на тапет дополнителниот заменик-министер за труд и социјална политика, Диме Спасов, денеска ја...

Почнаа да течат скратените предизборни рокови за 11 декември

Денеска пратениците со 110 гласа „за“ гласаа за распуштање на Собранието за предвремените парламентарни избори на 11 декември и веќе течат роковите за организација...

Заев подготвен за ТВ-дуел, Груевски размислува

Дебатата за економските политики помеѓу министерот за финансии, Кирил Миноски, и дополнителниот заменик-министер за финaнсии, Кире Наумов, од 16 септември и вчерашната (6 октомври 2016) помеѓу...

Македонски феномен: Никој не знае (или не кажува) кога и дали Владата има седници

Јавноста во Македонија воопшто не знае дали и кога Владата заседава, што одлучува и кога вообичаено има седници. Многу ретко има соопштенија од типот „Владата...

Што побараа странците за изборите и по нив?

Со одржувањето на изборите не значи дека завршува неопходниот реформски процес во Македонија, категорични се изјавите на претставниците на меѓународната заедница, кои директно или...

„Медиумско-политичкиот циркус“ е секојдневие пред СЈО на Лаура Ковеси

Специјалното јавно обвинителство прави политички и медиумски циркус, изјави во понеделникот претставничката на ВМРО-ДПМНЕ во Државната изборна комисија (ДИК), Силвана Бонева, по излегувањето од зградата...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ