fbpx
Македонија Страница 3436

Македонија

Ако Владата го прифати предлогот на ФЗОМ, оваа мерка ќе почне да се спроведува на почетокот на 2016 година

Работодавците се сомневаат во искреноста на ФЗОМ за породилното

Грижа за родилките, бескаматно кредитирање на Владата или, пак, ублажување на негативната слика што Фондот за здравствено осигурување ја остава со задоцнетото исплаќање на породилното кај...

(ВИДЕО) СДСМ: „Мој термин“ постојано откажува

Проектот „Мој термин“ постојано откажува. Редовно продуцира проблеми на штета на граѓаните и на лекарите. Проектот стана ничиј термин. Низ клиничките ходници се создаваат...
Агенцијата за храна и ветеринарство ќе ги засили инспекциските контроли, кај увозниците на јужно овошје и во внатрешниот промет.

Агенција за храна: Турските лимони се безбедни!

Немаме добиено известување дека се увезени небезбедни лимони од Турција преку Системот за брзо предупредување за храна и храна за исхрана на животни (РАССФ)...
Прашањето за името треба да се реши со нова енергија и конечно блокадата да се надмине

Филе му пиша на Тачи

На моето заминување, јас сè уште гледам значајни предизвици, вклучувајќи голем број клучни реформи, пред вас. Политичкиот дијалог меѓу власта и опозицијата треба да...

(ВИДЕО) СДСМ: Владата е виновна за големото загадување

Македонската влада дозволи енормно повисоко загадување на воздухот, над максимално дозволените граници, со години. И покрај бројните апели за ризични последици, Владата не спроведе никаква...
Целта на проектот е промовирање на Спортски Бон-Тон како модел на интегрирање на децата од училишна возраст

(ФОТОГРАФИИ) Претседателот Иванов на „Спортски бон-тон“ во Свети Николе

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска присуствуваше на спортско-културната манифестација „Традиционални спортски игри - Спортски бон-тон“ што се одржа во Свети Николе. Целта...

Оглас за економски промотори во САД

Македонската влада отвори јавен повик за пројавување интерес за економски промотори. Се бараат високо-образовани и способни кадри, со релевантно искуство. Потребни се економски промотори во...
И Меѓународната унија на нотарите со седиште во Рим е против предлогот за измена на Законот за нотаријат

Меѓународната унија на нотарите е против владините измени

Меѓународната унија на нотарите со седиште во Рим е против предлогот за измена на Законот за нотаријат и официјално со писмо реагира до премиерот...

Наскоро директни летови од Охрид кон европски метрополи

Еден милион услужени патници за 9 месеци е успех на сите учесници во авиосообраќајот, посочи денеска Миле Јанакиески, министер за транспорт и врски. Од...

Жерновски: Не може неколку поединци да ја држат во заложништво целата опозиција

На средбата со американскиот амбасадор Пол Волерс, градоначалникот на Општина Центар и лидер на ЛДП, Андреј Жерновски, денеска изразил загриженост за стратегијата на Владата...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ