fbpx
Македонија Страница 3400

Македонија

СДСМ Крива Паланка: Кој и зошто ги штити фирмите што ги прекршуваат работничките права

Власта на ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски толерираат грубо кршење на работничките права во конфекционерската и во чевларската индустрија во Крива Паланка, реагираат од СДСМ Крива...
Земјава, според овие резултати се искачила за десет места и е зад Русија која е на 68 место, а пред Парагвај и Индонезија.

Македонија е на 69. место во светот по просперитет

Македонија е на 69. место во светот од рангирани 142 земји  според индексот на просперитет на британскиот научен институт „Легатум“. Станува збор за годишна процена на...
Градоначалникот на Струга, Зијадин Села нема ништо против да се реконструира градскиот плоштад

Стружани бараат реконструкција на плоштадот и на Споменикот на револуцијата

Стружани бараат санирање на Градски плоштад и на Споменикот на револуцијата, на кејот на реката Црн Дрим. Спомен-обележјето е изградено пред повеќе децении, во...
И Меѓународната унија на нотарите со седиште во Рим е против предлогот за измена на Законот за нотаријат

Предложените законски измени ги раскараа нотарите и адвокатите

Додека трае подготовката на измените на Законот за нотаријат, нотарите и адвокатите се поделија околу предлогот да се воведе законска обрска за ангажирање правен...
На форумот ќе присустува и ќе се обрати министерот за животна средина и просторно планирање Нурхан Изаири

Форум за климатски промени во Тетово

Научен форум, насловен „Климатските промени и Македонија“, во организација на Институтот за животна средина и здравје, ќе се одржи денеска на Универзитетот на Југоисточна Европа...

Битолската поп-дива Билјана Дамјановска стана почесен конзул на БИХ

Битолската дива Билјана Дамјановска-Јанчевска е именувана за почесен конзул на Босна и Херцеговина во Република Македонија. Додека конзулатите на Велика Британија, Словенија и Хрватска...
Според најавите, главни теми на состанокот се очекува да бидат стратегијата за натамошно дејствување на опозицијата

Средба на Заев со Жерновски и со Петковски

Тито Петковски и Андреј Жерновски денеска треба да се сретнат со лидрот на СДСМ, Зоран Заев, а се очекува да присуствуваат и пратеници од...

Саем за вработување во Штип

На саемот за вработување, што денеска ќе се одржи во Штип, 32 компании ќе ги престават потребите за работна сила  во организација на Агенцијата за...
Времето ќе биде стабиолно, без врнежи

Магла по котлините, сонце преку ден

Во Македонија во утринските часови ќе има појава на магла и ниска облачност, која некаде ќе се задржи и претпладне. Во текот на денот...

СДСМ: Долго време требаше ВМРО-ДПМНЕ да го признае загадувањето во Битола

ВМРО-ДПМНЕ го призна загадувањето на воздухот во Битола, по многу алармирања од  СДСМ, изјави денеска претседателот на Општинската организација (ОО) на СДСМ во Битола,...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ