fbpx
Македонија Страница 3359

Македонија

Велес го прослави патронатот со отворање кружен тек

Деветти Ноември, денот на Општина Велес, беше одбележан со празнична програма која почна на самиот влез во Велес, од најстариот пат познат меѓу велешани како...

СДСМ вечерва на трибина во Штип

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија вечерва ќе одржи трибина во Штип, со почеток во 19 часот, во Големата сала на Собранието на Општина Штип. „Целта е...

(ВИДЕО+ФОТОГРАФИИ) Тетово бара воздух!

Жени, мажи и деца денеска во Тетово се собраа да го изразат својот револт против загадувањето на воздухот во и околу градот, пренесе порталот...

ВМРО-ДПМНЕ: Со Кембриџ-програмата сме лидери во регионот

Од оваа година нови наставни програми и учебници добија учениците од прво до трето одделение, за што, многупати информиравме дека вложени се 148 милиони...

За три месеци 44 судски случаи за навреда и за клевета

Околу 50 судски случаи за навреда и клевета мониторирал Центарот за развој на медиуми (ЦРМ) во периодот од 14 јуни до 15 октомври оваа...

Работилница на УНФПА за млади во Гевгелија

Вчеравечер во Гевгелија се одржа првата работилница од караванот на Фондот за население на Обединетите нации (УНФПА), под наслов „Гласот на младите: Иднината што...

СДСМ: Јавно да се објави договорот за Кембриџ-програмата во училиштата

Јавно да се објави договорот за Кембриџ-програмата, јавно да се обелодени за што МОН потроши 12 милиони евра и јавно да се покаже извештајот...
Оваа 24та генерација војници на доброволно служење во АРМ

Заклетва дадоа 226 војници за доброволно служење во АРМ

Во касарната „Алексо Демниевски-Бауман“ во Велес, 226 војници дадоа свечена заклетва, а меѓу нив и 14 девојки. Оваа 24. генерација војници на доброволно служење во...

Министерот Незири ќе бара одговорност за акцијата на УЈП и на МВР

Министерот за економија Бекир Незири денеска се огласи со остра критика на синоќешната акција на УЈП и на МВР во Скопје, Куманово и во...

Нема да се казнува ако соседот ви го поправа казанчето

Предлог-законот за забрана за вршење нерегистрирана дејност предвидува дека нема да се казнува ако повикате мајстор, роднина, сосед или чистачка за ситни поправки и...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ