fbpx
Македонија Страница 3291

Македонија

Капацитетот на градинката е за 50 деца

Отворена градинка во Кривогаштани

Министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, во Кривогаштани, заедно со градоначалникот Тони Заткоски, ја пушти во употреба новата и прва градинка во...
Демонстрација на најсовремените технологии за процесирање на композитни материјали и производство на композитни делови

Прилеп, домаќин на светската автомобилска и авионска индустрија

Институтот за современи композити и роботика Прилеп (СКР), од 4 до 6 ноември e домаќин на вториот меѓународен семинар на тема „Автоматизација во композитното...
Како дел од иницијативата беа донирани 120 системи капка-по-капка

Проектот на УСАИД за експанзија на мали бизниси забележа рекордни приноси на пченка

Петнаесетте производители на пченка од регионот, кои годинава првпат наводнуваа со системи „капка по капка“ донирани од УСАИД, успеаја да ги зголемат своите приноси...

Посмртно слово за мерната станица „Битола-2“

Мерната станица „Битола-2“ е новиот споменик на екологијата во Битола. Откако 800 дена не работи и не го мери аерозагадувањето во градот, Здружението на...

Ќе се гради затвор само за педофили?

Затвор во кој казна ќе издржуваат само педофили најверојатно ќе се гради во Македонија. Ова засега е само идеја која се разгледува, но директорката...
Парнаџиева Змејкова најави дека во владина процедура се три варијанти за реализација за проектот

По породувањето на жената, гинекологот ќе бара да се отвори боледувањето

Директорката на Фондот за здравствено осигурување, Маја Парнаџиева-Змејкова, денеска рече дека ФЗОМ никогаш не размислувал, ниту предлагал надоместокот на плата да биде на товар...
Дополнително кај пријавениот во чорапот од левата нога пронајдено е уште едно кесе со помала количина марихуана

Криел дрога под хауба

Полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против 25-годишниот И.Н. од Скопје, кого го товари за неовластено производство и продажба на опојни дроги, психотропни...
Актери од селото театарската претстава „Печалбари“ ја играле меѓу двете светски војни

(ФОТОГРАФИИ) Вевчани – село со богат градски живот

Многувековна културна традиција стои зад населбата Вевчани која, со околу 3.500 жители, денес е една од најмалите, а најафирмираните општини во земјата. За познатиот...
Од еколошкото здружение „Еко Герила“ се разочарани од владината одлука

Граѓанските здруженија од Тетово загрижени поради „Југохром“

Граѓанските здруженија од Тетово се загрижени поради продолжувањето на законскиот рок за имплементирање на еколошките стандарди за работа на еден од најголемите загадувачи на...

СДСМ Крива Паланка: Кој и зошто ги штити фирмите што ги прекршуваат работничките права

Власта на ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски толерираат грубо кршење на работничките права во конфекционерската и во чевларската индустрија во Крива Паланка, реагираат од СДСМ Крива...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ