fbpx
Македонија Страница 3257

Македонија

Претседателот Иванов го прими претседавачот на Воениот комитет на Европска Унија

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска го прими претседавачот на Воениот комитет на Европска Унија, генерал Патрик де Роусиерс. На средбата, Иванов и Де...

Приведениот градоначалник подолг период под лупа на истражните органи

Покрај поранешниот градоначалник, во денешната полициска акција во Охрид приведени се и негови блиски соработници од општината, меѓу кои имало и жени, како и...

За да платат данок, професорите не се јавни функционери, а за лустрација – се!

Според еден закон, професорите и лекарите се носители на јавни функции, додека според друг - не се. Ако се суди според досегашните изјави на...

Трајанов на годишната сесија на ПС на НАТО во Хаг

Пратеникот Павле Трајанов, во својство на член на делегација на Собранието на Република Македонија во Парламентарното собрание на НАТО, од 21 до 24 ноември,...

Сончево, со мала до умерена облачност

Времето  денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност, проследена со умерен, а повремено и засилен северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до...

Приведен поранешен градоначалник на Охрид

Поранешен градоначалник на Охрид утрово е приведен во Скопје, неофицијално дознава агенцијата „Мета“ од полициски извори. Приведувањето, како што дознаваме, се доведува во врска со...

Бизнисмените бараат да бидат консултирани при носењето закони

Македонските бизнисмени бараат од владата стопанските комори задолжително да бидат консултирани пред да се донесуваат законски прописи од значење за економијата, поголема правна сигурност,...

Делови од Скопје утре без струја

Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје информира дека утре, без електрична енергија ќе останат дел од корисниците во населбите Бутел, Кисела...

Германски експерти со забелешки за предложените измени во законот за нотаријат

Германски експерти по право имаат низа забелешки на најавените измени на законот за нотаријат, со кои се воведува обврска за ангажирање правен застапник при...

Истражување: Фондот за здравство најтраспарентен, претседателот најнеотчетен за трошењето на јавните пари

Фондот за здравствено осигурување на Македонија(ФЗОМ) е најтранспаретна, а институцијата претседател на државата најнеотчетна во трошењето на јавните пари, покажува истражувањето на Центарот за...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ