fbpx
Македонија Страница 3256

Македонија

20 милиони евра за проекти во Источна Македонија

Фондот на „Балкан Медитеран“, наскоро ќе стане достапен за Македонија, со што се проширува можноста за учество во проектите за прекугранична соработка. Државниот секретар...

Иванов со честитка по повод Денот на албанската азбука

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска упати честитка по повод Денот на албанската азбука. „Прославувањето на 22 Ноември значи негување на културните вредности и...

Во приведувањето на Петрески, од СДСМ гледаат политички прогон и монтиран судски процес

Во врска со приведувањето на поранешниот градоначалник на Општина Охрид, Александар Петрески, член на највисокиоот партиски орган – ЦО на СДСМ, попладнево, со прес-конференција,...

Тодоров: Тамара ќе се оперира на државен трошок

Целосно покриени ќе бидат трошоците за изведување оперативен зафат во странство врз деветгодишната Тамара Димовска од Велес, изјави министерот за здравство, Никола Тодоров. На...
Анализата покажува дека во практика се воочуваат нејасни и конфузни одредби кои законот го прават неразбирлив, збунувачки и непогоден за примена

Анализа: Законот не нè заштитува од дискриминација

Законот за спречување и заштита од дискриминација не воспоставува во целост ефикасна и конзистентна правна и институционална рамка за спречување и за заштита од...

Петрески и соработниците лапнале милиони евра во коруптивни зделки (ВИДЕО)

Истрагата на полицијата за случајот „Јагула“, како што информираат од МВР, открила сложена мрежа на коруптивни зделки поврзани со постапки за јавни набавки, за...

Привремен сообраќаен режим на булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов

В сабота, 22 ноември, поради изведување градежни активности, на дел од булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов, сообраќајот ќе се одвива во согласност со привремено поставен режим. Привремен сообраќаен...

Потпишан договор за финансирање изградба на водовод во Шуто Оризари

Денеска во просториите на Министерството за финансии беше потпишан договор за финансирање на изградбата на систем за водоснабдување во општина Шуто Оризари меѓу Градот...

На 25 ноември, саем за вработување во Струмица

На 25 ноември, Саем за вработување ќе се одржи во Струмица, информираше владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев. Саемот ќе се одржи во Домот на културата во...

„Студентски пленум“: Груевски омекна за екстерното, но не се премисли

„Студентски пленум“ го потсетува Груевски дека каков и да е моделот на спроведување на екстерното оценување, тоа сепак ја крши автономијата на Универзитетот, реагираат...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ