fbpx
Македонија Страница 3255

Македонија

Жерновски: Не може неколку поединци да ја држат во заложништво целата опозиција

На средбата со американскиот амбасадор Пол Волерс, градоначалникот на Општина Центар и лидер на ЛДП, Андреј Жерновски, денеска изразил загриженост за стратегијата на Владата...

Германски подарок за Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје

Германската фирма „Киблер“ и Германското сојузно министерство за економска и развојна соработка од Бон, на Одделот за конфекциска техника на Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје...

Ибраимоски: Секој невработен до 29 години да добива по 100 евра

На секое невработено лице, или, како што вели власта, на секое лице кое активно бара работа, до наполнување на 29 години, да му се...
Венизелос пишува дека грчката криза коинцидирала со поширока криза во ЕУ

Венизелос: Да не ни вршат притисок за името поради економската криза

Стратегиски приоритет на грчката надворешна и одбранбена политика е да не се искористи економската криза за да се изврши притисок врз Грција за националните...

МЗД: ФЗОМ да го повлече новиот предлог за породилното боледување

ФЗОМ да го повлече предлогот исплатата на породилното боледување да ја врши фирмата и да преземе мерки преку кои на жените ќе им го...

Нови намалени цени на горивата

Малопродажните цени на „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“ се намалуваат за 1 денар, а дизелот поевтинува за половина денар. Од полноќ, новата цени на „еуросупер...

Судски експерти од Велика Британија во посета на Македонија

Гости од Фондацијата „Слин“ од Лондон и од Комисијата за назначување судии во Англија и во Велс, престојуваат во дводневна официјална посета на Академијата...

Јанкуловска и Чавков на 83. Генерално собрание на Интерпол

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, и директорот на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, ќе учествуваат на 83. Генерално собрание на Интерпол во...
Целта на проектот е да се промовира Спортски Бон -Тон како модел на интегрирање на децата од школска возраст во системот на спортување, дружење, играње

Претседателот Иванов на „Спортски бон-тон“

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ќе присуствува на спортско-културната манифестација во општина Свети Николе, како покровител на проектот „Традиционални спортски игри (Спортски...
Од учебната 2014/2015 година по првпат проектот Еко пакет ќе се реализира и во Македонија

Промоција на „Еко-пакет Македонија“

Промотивен ден на проектот „Еко-пакет Македонија“, денеска ќе се одржи во Скопје, во организација на Асоцијацијата за едукација, консалтинг и комуникација ОХО. Проектот се реализира веќе...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ