fbpx
Македонија Страница 3254

Македонија

Претседателот на Големото турско собрание, Џемил Чичек, денеска во Македонија

Денеска во официјална посета на Македонија ќе престојува претседателот на Големото национално собрание на Република Турција, Џемил Чичек. Ова е возвратна посета откако во јуни годинава неговиот...

Денеска студентски протест во Штип

„Да излеземе масовно и да го искажеме нашето незадоволство кон најновиот предлог-закон на Владата, воведување екстерно тестирање во високото образование“. Ова е повикот од...

Студено и суво време

Денеска во Македонија ќе биде претежно сончево, а попладне ќе настапи наоблачување во источниот крај од земјава. Облачноста до вечерта ќе се прошири и...

Користењето сигурносен појас во возило се зголемило за 14 отсто

За два месеци, од почетокот на кампањата за безбедност во сообраќајот, употребата на сигурносен појас во возило се зголемила за 14 отсто, покажале резултатите...

Кратово ќе добие индустриска зона до средината на 2015 година

Индустриската зона во Кратово, еден од крупните инфрастриктурни проекти финансиски поддржани од Владата, ќе биде готова до средината на 2015 година, изјави вицепремиерот и...

Груевски: Екстерно тестирање нема да има, се разгледува воведување државен испит

Екстерно тестирање во високото образование не се планира и нема да има, туку она што се разгледува е воведување државен испит, рече премиерот Никола...

Работодавците предупредуваат: Со новите придонеси ќе се поттикне плаќање во кеш

Развивање на сивата економија, отпуштање вработени, исплаќање хонорари пониски од минималната плата, се последиците што здруженијата на работодавци во Македонија ги очекуваат откако ќе се...

Лутовски: Проблемите на студентите се многу, но екстерното ја прелеа чашата

„Екстерното тестирање, за жал, не е единствениот проблем на студентите и ние немаме некоја култура на протестирање. Но, ете, екстерното тестирање беше некоја точка...

Тодоров: Платите на лекарите-специјалисти ќе се зголемат за повеќе од 24 проценти

Лекарите-специјалисти на универзитетските клиники ќе добијат за 9,6 отсто повисоки ноемвриски плати, а за дополнителни 9,6 отсто ќе им биде зголема февруарската плата, која...

Ѓеорѓиев: Изградени 20, за четири години уште 40 нови детски градинки

Владата, заедно со општините, за шест месеци обезбедила 20 нови градинки, во кои се очекува да престојуваат 860 деца, а за следните четири години...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ