fbpx
Македонија Страница 3197

Македонија

МВР го истражува пукањето на Владата, црни униформи засега нема

Ние како МВР, од професионални причини не би можеле да ги кажеме сите мерки и активности што ги преземаме, но можам да ве уверам...

Од 15 ноември задолжителна е зимска опрема за возилата

Од 15 ноември почнува да важи обврската за носење зимска опрема во возилата. За возачите на автомобили, џипови и на лесни камиони е задолжително...

Јанкулоска: Даваат изјави, а не ги знаат прописите

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, денеска одби да ги коментира изјавите во врска со контрадикторностите околу учеството на полицијата во минатонеделната акција на...

Murderer from Kavadarci arrested

Triple murderer from Kavadarci is arrested, confirmed the Minister of Interior Gordana Jankulovska. Two days ago, he killed the mother, father and sister of his...

Нимиц на Македонија ѝ предложил „Горна Република Македонија“

Последниот официјален предлог за името што посредникот на Обединетите нации, Метју Нимиц, минатата година, го понудил до Македонија и на Грција, го објави денеска...

„Гардијан“: Како Александар Македонски влијае на спорот за името

Интерент-изданието на „Гардијан“ анализира како проектот „Скопје 2014“ влијае врз односите помеѓу Македонија и Грција, пренесувајќи дека восочната фигура на Александар Велики има почесно...

Почна исплатата за избирачките одбори од минатите избори

Државната изборна комисија од вчера почна со исплатата на парите за предвремените парламентарни избори кои се одржаа во април годинава, дознава агенцијата „Мета“. Оваа...

Јанкулоска ќе одржи предавање во гимназијата „Јосип Броз Тито“

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, денеска во гимназијата „Јосип Броз Тито“ во Скопје, ќе присуствува на предавање во рамки на заедничкиот проект на...

Волерс: Проблемите се решаваат преку дијалог

Проблемите во секое општетство можат да се решаваат само преку соочување со нив и со дијалог, а не со насилства или со игнорирање, порача...

УЈП и Пазарниот инспекторат во акција во Дебар

Управата за јавни приходи и Пазарниот инспекторат ги продолжија акциите во Дебар. Инспекторите ги казнуваа угостителските објекти кои немаат фискални каси и кои не...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ