fbpx
Македонија Страница 3186

Македонија

Дипломатите оценија: Спорот за името е главна пречка во евроинтеграциските процеси

Спорот за името со Грција е најважното прашање што Македонија мора да го реши бидејќи тоа е најголемиот проблем што ја сопира државата во процесот на пристапот...

Ноќна атлетска улична трка по повод 13 Номеври

Градот Скопје утре, по повод одбележувањето на 13 Ноември, Денот на ослободување на Скопје, ја организира традиционалната Атлетска улична трка во централното градско подрачје. Почетокот...

Втор ден од шаховскиот турнир за слепи и за лица со оштетен вид

Во просториите на „Здружението на слепи и лица со оштетен вид“, денеска продолжува 42. традиционален „Меѓународен шаховски турнир на слепи и лица со оштетен...

Задолжително носење зимска опрема во возилата

Од денеска почнува примената на законската обврска за задолжително поседување на пропишаната зимска опрема за моторните возила и за работните машини кога учествуваат во...

Сончево време со умерена облачност

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност, со услови за појава на слаба магла во котлините во утринските часови. Попладне ќе дува слаб...

Врнежливо време за викендот

Времето утре во Македонија ќе биде претежно облачно, со повремени слаби врнежи од дожд во утринските часови, а во текот на денот облачноста постепено...

СДСМ: Груевски не одговори на ниту едно прашање

Ставрески и Груевски дури ни скриени зад соопштенијата на ВМРО-ДПМНЕ, не можат да ги отфрлат како неточни сомнежите дали постојат и други наводни странски...

Првите цигари од прилепски „Филип Морис“ од идната недела

Една од трите водечки меѓународни марки на „Филип Морис“ излезе од производствените погони во Прилеп. Цигарите веќе од идната недела ќе можат да се најдат во малопродажба. Домашното...

„Баланс МК“ побара оставка од министерот за здравство

Oд Асоцијацијата за детски дијабет „Баланс МК“  денеска побараа оставка од министерот за здравство Никола Тодоров, огорчени од неговите последни одлуки кои, според нив, предизвикаа...

Анализа: Текстилците во Штип работат за 102 евра

Кјара Бонфиљоли, научен соработник на Универзитетот во Единбург, во рамките на проектот CITSEE (Европеизација на државјанството во земјите-наследнички на поранешна Југославија) направи истражување со...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ