fbpx
Македонија Страница 3184

Македонија

Претпладне облаци, попладне дожд

Утринава ќе биде умеренo облачно со повремени сончеви периоди. Попладне, пак, претстои ново наоблачување, кое ќе донесе дожд, но пред сè во западните и во северните краишта. Тие...

Студентскиот марш го преплави „Фејсбук“

Маршот на студентите против екстерното оценување предизвика низа реакции на социјалните мрежи. Додека на Твитер известувањето од самиот настан и дискусиите се одвиваа преку...

Спасов: Предлог-законот за инвалидност е клучна реформа

Со новиот предлог-закон за инвалидност ќе се зголеми јавната свест и ќе се подобри пристапот на лицата со инвалидност до работни места, изјави Диме Сапсов,...

Шарпланинец од Прилеп победник на државното првенство

Вчера, во паркот со авион, во општина Аеродром, се одржа шеснаесеттото по ред државно првенство за шарпланинци. На изложбата учествуваа 55 шарпланинци, а победник е...

Уште оваа сезона казни од 15 евра за неносење зимска опрема, догодина двојно

Од изминатиот викенд, граѓаните мораат задолжително да носат зимска опрема во својот автомобил и  да имаат зимски гуми, во спротивно можат да заработат казна...

Резултатите од обдукцијата за случајот Дениса Маркоска испратени на семејството

Министреството за здравство денеска ги добило резулатите од Институтот за судска медицина за случајот „Дениса Марковска“ и за нив го известило семејството. - Министерството за...

Град Скопје: Натпатникот во Инџиково ќе биде изграден

Градот Скопје реагира на, според соопштението на институцијата, невистините и обвинувањата изнесени на денешната прес-конференција на СДСМ, од Инџиково, а на која се зборуваше...

СДСМ: Грција сè уште живее во минатото

Недозволиво е министерот за надоворешни работи на Грција, Евангелос Велизелос, да го злоупотребува членството на неговата земја во Европска Унија и од таа позиција...

Средба на урбаните заедници во Чаир

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, градоначалникот на општината Чаир, Изет Меџити и директорите на јавните градски претпријатија, денеска присуствуваа на акција на јавните...

Студентите порачаа: Партии не примаме, само индекс имаме

Околу илјада студенти се собраа пред платото на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ каде што на Меѓународниот ден на студентите го почнаа маршот под мотото...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ