fbpx
Македонија Страница 3130

Македонија

Џафери: Недоразбирања има, но дебата мора да постои

Во текот на мандатот, нормално е да се појавуваат одредени теми за кои ќе има различни разгледувања, ќе има дебата и јас мислам дека...

Студентски марш на 17 ноември

Студентски марш „Заедно против екстерното тестирање на факултетите Студентскиот пленум, по повод 17 ноември - меѓународниот ден на студентите, ќе организира голем студентски марш, преку кој...

Генерал Ндрецај ја промовира униформата на гардата на Илирида

Хамди Ндрецај, познат и како Пантер, кој се претставува како командант на „гардата на република Илирида“, неодамна ја облече и ја покажа униформата на...

Жителите на Требеништа бараат да им се санира магистралниот пат

Жителите на селото Требеништа бараат надлежните да ги санираат оштетените браници на магистралниот пат Кичево - Охрид, кој минува покрај селото. Велат дека приоритет...

Јанакиески ќе го пушти во употреба патниот правец Негорци – Сременин

Министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, денеска ќе го пушти во употреба патниот правец Негорци – Сременин, Општина Гевгелија. Јанакиески ќе го пушти во...

Повеќе од 45.000 пациенти не се појавиле на „Мој термин“

Дури 45.000 пациенти не се појавиле на закажаниот преглед  на „Мој термин“ во октомври, а од почетокот на годинава таа бројка изнесува 420.000. На...

Почна обдукцијата на телото за кое грчките власти тврдат дека е на Дениса

Посмртините останки, за кои грчките здравствени власти потврдија дека се на Дениса Маркоска, доцна синоќа пристигнаа во Скопје. По пристигнувањето на телото, веднаш почнала обдукцијата, која...

Претпладне дожд, попладне суво

Денеска претпладне во Македонија ќе биде претежно облачно, а во раните утрински часови сè уште ќе има врнежи од дожд, кои во текот на...

Владата во вторник ќе расправа за проблемот со греењето во училиштата

Македонската влада дури во вторник ќе расправа за проблемот со греењето во кичевските училишта. Министерот за образование, Абдилаќим Адеми, изјави дека Бирото за стокови резерви...

(ВИДЕО) Породилното, сепак, ќе го исплаќа Фондот?

Обврската да ги исплаќа надоместоците и натаму ќе ја има Фондот, одлучил Економскиот совет при Владата, во кој членуваат вицепремиерите и министрите од економските...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ