fbpx
Македонија Страница 3094

Македонија

Сончево, со мала до умерена облачност

Времето  денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност, проследена со умерен, а повремено и засилен северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до...

Приведен поранешен градоначалник на Охрид

Поранешен градоначалник на Охрид утрово е приведен во Скопје, неофицијално дознава агенцијата „Мета“ од полициски извори. Приведувањето, како што дознаваме, се доведува во врска со...

Бизнисмените бараат да бидат консултирани при носењето закони

Македонските бизнисмени бараат од владата стопанските комори задолжително да бидат консултирани пред да се донесуваат законски прописи од значење за економијата, поголема правна сигурност,...

Делови од Скопје утре без струја

Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје информира дека утре, без електрична енергија ќе останат дел од корисниците во населбите Бутел, Кисела...

Германски експерти со забелешки за предложените измени во законот за нотаријат

Германски експерти по право имаат низа забелешки на најавените измени на законот за нотаријат, со кои се воведува обврска за ангажирање правен застапник при...

Истражување: Фондот за здравство најтраспарентен, претседателот најнеотчетен за трошењето на јавните пари

Фондот за здравствено осигурување на Македонија(ФЗОМ) е најтранспаретна, а институцијата претседател на државата најнеотчетна во трошењето на јавните пари, покажува истражувањето на Центарот за...

СДСМ: Студентите и професорите јасно кажуваат „не“ за екстерно

За какво „посилно знаење и поголема креативност“ со екстерното тестирање говори Никола Груевски, кога овој начин на оценување и испитување на знаењето на учениците...

Груевски: Ја чекаме стратегијата на СДСМ

Чекаме да ја видиме стратегијата на СДСМ, не сакаме да им се мешаме, изјави денеска во Тетово премиерот Никола Груевски. - Околу тоа што го најавија,...

Обвинителството уште го истражува гранатирањето на владата, коминикето не го добиле

Три недели по нападот, во кој два проектили завршија во фасадата на владината зграда на Илинденска, од обвинителството за агенцијата „Мета“ велат дека предистражната...

Коце Трајановски на средба со месните и урбаните заедници во Сарај

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, градоначалникот на Општината Сарај, Беким Мурати, и директорите на јавните градски претпријатија денеска присуствуваа на акција за чистење...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ