fbpx
Македонија Страница 3087

Македонија

СДСМ: Во 21 век, во училиштата нема греење

Кога се доведува во прашање здравјето на учениците, никој не го интересира дали за тоа е виновна централната власт на ВМРО-ДПМНЕ или локалната на...
Јанковски повеќе од 10 години беше дел од редакцијата на „Дневник“

Почина новинарот Драги Јанковски

Во несреќен случај, животот го загуби поранешниот новинар на весникот „Дневник“, Драги Јанковски (1975-2014). Несреќата се случила во Лондон, каде што тој живееше последните...

СДСМ: Да се објават резултатите од конкурсот за превод на македонски книги

СДСМ бара Министерството за култура да ги објави резултатите од конкурсот за превод на македонска литература на странски јазици. Роберт Алаѓозовски, претседател на Комисијата...
Ова е спротивно на Правилникот за начинот на проверување на објективноста на наставникот, тврдат од партијата

СДСМ Крива Паланка: Поради непрофесионално однесување, оштетени 15 наставници

ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски го спроведуваат екстерното тестирање хаотично и непрофесионално, на сметка на учениците, родителите и на наставниците во училиштата, тврдат од СДСМ...
Идејата е конференцијата да претставува отворен форум за размена на тема енергетска безбедност во Западен Балкан

Конференција за „Енергетска безбедност во Западен Балкан – политики и предизвици“ во Скопје

Конференција на тема „Енергетска безбедност во Западен Балкан – политики и предизвици“ ќе се одржи денеска во Скопје. Конференцијата е во организација на Фондацијата...
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вчера потврди дека не се размислува за враќање во Парламентот

На „Фејсбук“ се враќаат во парламентот, на јаве се пишманат!

Лидерите на трите големи опозициски партии, СДСМ, ЛДП и НСДП, Зоран Заев, Андреј Жерновски и Тито Петковски, во седиштето на СДСМ на Бихаќка, вчера...

Одложено судењето на Канческа-Милевска против Шилегов, судијата бил на обука

Судското рочиште за тужбата на министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска против портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, денеска повторно, тртпат, беше одложено, поради тоа што судијата...
Студентите уште еднаш го повторија својот став дека не го сакаат новиот тест на факултетите

Студентски собир пред Архитектонски факултет во Скопје

Стотина студенти синоќа се собраа пред Архитектонски факултет во Скопје, на третиот Студентски пленум, на кој се разговараше за најавата од Министерството за образование да воведе...

Седници на две собраниски комисии

Седници на комисиите за еднакви можности на жените и на мажите и за политички систем и односи меѓу заедниците ќе се одржат денеска во Собранието на...
здружението „Отворете ги прозорците“.

Примена на асистивна технологија во редовното основно и средно образование

Денеска во Скопје ќе се одржи тркалезна маса на тема „Примена на асистивната технологија во редовното основно и средно образование“, која е во организација...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ