fbpx
Македонија Страница 3044

Македонија

СДСМ: Меѓуетничката толеранција, солидарноста и меѓусебното почитување се придонес за перспективна Македонија

По повод 28 ноември, Денот на албанското знаме, СДСМ укажува дека одбележувањето на ваквите настани треба да бидат во насока на градење мостови на...

Македонија на деветто место според трансплантација на бубрези од жив донор

На деветтото место на светско ниво во однос на трансплантација на бубрези од жив донатор се најде Република Македонија, според последниот извештај на Интернационалниот...

Македонски специјалисти ќе се едуцираат во Лион

Македонски лекари-специјалисти за гастроентерохепатологија, дигестивна хирургија, анестезиологија и за патологија ќе заминат на повеќемесечна едукација во реномираниот францускиот Универзитетски клинички центар во Лион. Како што...

Поставени нови велисипедски паркиралишта во повеќе средни училишта во Скопје

Град Скопје, во рамките на проектот „Младите на велосипед“, деновиве во повеќе скопски средни училишта постави нови паркиралишта за велосипед. Како што соопштуваат од Град...

(ВИДЕО) Спираки со отровни стрели кон Милошоски

Продолжува да се разгорува расправијата меѓу грчката европратеничка Мариа Спираки и поранешниот шеф на македонската дипломатија Антонио Милошоски. Европратеничката од редовите на Нова демократија,...

Извештајот за падот на „кингерот“, во кој загина претседателот Трајковски, испратен во Македонија

Извештајот за падот на авионот, во кој во 2004 година животот го загуби македонскиот претседател Борис Трајковски и членови на неговиот кабинет, е испратен...

Попоски на работен појадок со амбасадорите на ЕУ во Брисел

Шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, денеска ќе учествува на работен појадок со постојаните претставници - амбасадори на земјите-членки на Унијата во Брисел. На...

Конференција за напредокот и за предизвиците на високото правно образование

„Достигнувања, напредок и предизвици за високото правно образование во Југоисточна Европа“ е името на конференцијата што денеска ќе се одржи во ректоратот на Универзитет „Св....

Меѓународна награда за истражувачката сторија на Саше Димовски

Новинарот Саше Димовски освои специјална награда на Форумот за медиуми, кој се одржа од 13 до 15 ноември во Подгорица, за истражувачката сторијата „Медиумските донации...

Облачно време, со магла по котлините

Времето денеска ќе биде претежно облачно, со појава на магла во котлините. Минималната температура ќе изнесува 2, а максималната ќе достигне 12 Целзиусови степени. Во Скопје...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ