fbpx
Македонија Страница 3002

Македонија

„Студентски пленум“: Можни се нови протести, но и бојкот на наставата

Не се исклучува можноста од нови протести, но и бојкот на наставата ако Владата продолжи со истиот став за воведување државен испит на факултетите,...

На ревизија или на преглед, ама Рамковниот ќе биде на тапет

Во заклучоците кои министрите за надворешни работи на ЕУ, на редовниот декемвриски самит, треба да ги усвојат деновиве во Брисел, се бележи влошување на...

Повластено користење автобус за лица со посебни потреби

Советот на Град Скопје, на предлог на Градоначалникот на Град Скопје, на седницата одржана на 02 декември 2014 година, изгласа програма со која се определуваат видовите...

Саем за вработување во Куманово

Саем за вработување во Куманови ќе се оддржи в среда, 17 декември, со почеток во 10 часот и ќе биде отворен за посетители сè до 15 часот. Место...

Груевски со владина делегација на бизнис-форум во Ријад

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, вчера заедно со владината делегација, во чиј состав се и потпретседателот на Владата на Република Македонија, Зоран...

Почина Игор Исаковски

Почина Игор Исаковски, еден од најеминентните македонски поети, преведувачи и издавачи. Основач и директор е на културната установа „Блесок“, каде што работеше како главен и...

Компанија за санитетски материјали ќе гради фабрика во економската зона Марино – Кадино

Компанијата за санитетски материјали за медицински цели „Тосама трејд“ постави камен-темелник за изградба на деловен магацински објект на површина од 1.000 квадратни метри во...

Што ќе бара ЕУ да направиме

На редовниот декемвриски самит во Брисел, министрите за надворешни работи на Европска Унија денеска треба да ги усвојат заклучоците за стабилизација и за асоцијација. ЕУ...

Угостителите се жалат на високи казни од инспекциските служби

Охридските угостители се жалат на високи казни што ги пропишуваат инспекциските служби. Бараат да се регулира прашањето со пушењето, како и ангажирањето летни, сезонски...

Нов ски-лифт за деца на ски-терените на Нижеполе

Ски-терените во Нижеполе се подготвени за новата зимска туристичка сезона. ЈП „Стрежево“ кое стопанисува со ски-терените и со ски-лифтовите во Нижеполе, најави дека веќе...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ