fbpx
Македонија Страница 3001

Македонија

Заев објави разговор помеѓу Стојменов и Мијалков

Вториот разговор што го објави опозицискиот лидер, Зоран Заев, на денешната прес-конференција, е помеѓу Сашо Мијалков и Емил Стојменов, сопственик на телевизија „Канал 5“. Заев...

Тензија во Атина пред новиот состанок на Еврогрупата

Грчката влада е во грч за денешниот состанок на Еврогрупата во Брисел. Владата на Алексис Ципрас оптимистички се надева на позитивна одлука за продолжување...

Заев објави разговор меѓу Латас и Мијалков

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, го објави првиот разговор од прислушуваните материјали помеѓу Драган Павловиќ-Латас и директорот на УБК, Сашо Мијалков. Во разговорот, тие зборуваат...

„Студентски пленум“: Се договоривме да се договориме, окупацијата продолжува

Вчерашната средба на „Студентскиот пленум“ и на УКИМ со претставнците на Министерството за образование и наука не била од одлучувачки карактер и единствениот договор...

Милион евра за обнова на стадионот во Штип

Половина милион евра е должна да обезбеди Општина Штип за целосната реконструкација на Градскиот стадион, каде игра и тренира прволигашот „Брегалница“. Втората половина од милионот,...

Успешно се возобновува рибниот фонд на Охридско Езеро

Рибниот фонд на Охридско Езеро успешно се возобновува. Вештачкиот мрест на охридската пастрмка е при крај, а годинава се собрани повеќе од 2,5 милиони зрна икра. -...

Струга: Директор на „Проаква“ го оштетил претпријатието за повеќе од 200.000 денари

Полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против 49-годишниот А.В. од струшкото село Радолишта, поради постоење основи за сомневање за злоупотреба на службена положба и...

Исплатени субвенциите за полјоделство

Субвенциите за полјоделство денеска се исплатени на 7.181 земјоделец, соопшти Министерството за финансии. Како што се наведува во соопштението, вкупно 94.000.000 денари се одвоени за...

Ќе се формира здружение за легализација на канабисот

Утре, во 14 часот, пред Спомен-куќата на Мајка Тереза, ќе се одржи основачко собрание на здружението на граѓани „Канабис клуб“, пишува на настанот кој...

Ризаов, Цветковска, Апостолов и Младеновски ги добија наградите на ЗНМ

Награда за животно дело од Здружението на новинари на Македонија доби вчера новинарот Ерол Ризаов. Наградени беа и новинарите Сашка Цветковска, Владо Апостолов, Мери...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ