fbpx
Македонија Страница 3000

Македонија

В петок седница за одземање на мандатите на опозицијата

За петок, во 14 часот, претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, ја закажа седницата на која единствена точка на дневениот ред ќе биде предлогот за одземање...

Сончево, но студено време

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево, а претпладне ќе има услови за појава на магла во одделни котлини. Ќе дува слаб ветер од...

Македонската и полициите на уште три европски земји во конечна пресметка со „Франкфурт-мафија“

Голема криминална група, која внесувала и продавала хероин во земјите од ЕУ, е разбиена во заедничка акција на полициите од четири европски држави. Уапсени...

Нов протест на студентите в петок

„Изгледа дека она што Владата го подразбира под „јавна расправа“ е (консензуален) разговор на министрите и на премиерот пред камери. Покрај сите „јавни дебати“,...

Загаденоста во Скопје двапати повисока од дозволеното

Загадувањето во Скопје утрово е двапати повисоко од дозволеното според податоците измерени во 10 часот. Нивото на канцерогените  суспендирани ПМ10-честички изнесува 118,84 микрограми на...

Македонските новинари ќе можат да пријавуваат заплашувања во Стразбур

Новата интернет-платформа што Советот на Европа ја подготви со Европската федерација на новинари (ЕФН), „Репортери без граници“ и со други меѓународни новинарски здруженија и преку...

Средба на Јолевски со поранешните министри за одбрана и со началници на ГШ на...

Министерот за одбрана, Зоран Јолевски, и началникот на Генерал-штабот на АРМ, генерал потполковник Горанчо Котески, денеска традиционално имаа средба со поранешните министри за обрана,...

Во Охрид протестираа вработени од ЕМО, в четврток ќе дојдат во Скопје

Околу 200 вработени од АД ЕМО од Охрид и капитално поврзаните друштва, кои бараат да им се исплатат заостанатите триесетина плати, придонеси и да се...

Ќе страдаат најзагрозените: Протест против законот за хонорари

„Нема да ви плаќаме“, „Не за дражавен рекет“,  „Социјална правда“, „Нема да ви помине“, „Заедно сме посилни“, „Ќе победиме“ со  овие извици, протестантите денеска...

Ставрески: Поднесени 306.000 барања за откуп на дворното место

Вкупно 306.000 барања се поднесени до крајниот рок за откуп на дворно место. Од нив, 234.000 се поднесени откако актуелната Влада донесе одлука откупот...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ