fbpx
Македонија Страница 2999

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Нема екстерно за студенти, туку државен испит

Екстерниот испит кој СДСМ твдри дека треба да се полага е манипулација и невистина. Се работи за идеја за државен испит, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на...

СДСМ демантира: Заев не рекол дека преговара

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за „Канал 77“ потврдил дека преговори меѓу власта и опозицијата има. Според Заев, преговорите се водат со посредство на...
Пожарот е локализиран и изгаснат

По пожарот во Чаир, хоспитализирани четири деца

Шест лица се хоспитализирани, а 11  се повредени во денешниот пожар што избувна во зграда во скопската населба Чаир. На Клиниката за детски болести биле примени...

20 милиони евра за проекти во Источна Македонија

Фондот на „Балкан Медитеран“, наскоро ќе стане достапен за Македонија, со што се проширува можноста за учество во проектите за прекугранична соработка. Државниот секретар...

Иванов со честитка по повод Денот на албанската азбука

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска упати честитка по повод Денот на албанската азбука. „Прославувањето на 22 Ноември значи негување на културните вредности и...

Во приведувањето на Петрески, од СДСМ гледаат политички прогон и монтиран судски процес

Во врска со приведувањето на поранешниот градоначалник на Општина Охрид, Александар Петрески, член на највисокиоот партиски орган – ЦО на СДСМ, попладнево, со прес-конференција,...

Тодоров: Тамара ќе се оперира на државен трошок

Целосно покриени ќе бидат трошоците за изведување оперативен зафат во странство врз деветгодишната Тамара Димовска од Велес, изјави министерот за здравство, Никола Тодоров. На...
Анализата покажува дека во практика се воочуваат нејасни и конфузни одредби кои законот го прават неразбирлив, збунувачки и непогоден за примена

Анализа: Законот не нè заштитува од дискриминација

Законот за спречување и заштита од дискриминација не воспоставува во целост ефикасна и конзистентна правна и институционална рамка за спречување и за заштита од...

Петрески и соработниците лапнале милиони евра во коруптивни зделки (ВИДЕО)

Истрагата на полицијата за случајот „Јагула“, како што информираат од МВР, открила сложена мрежа на коруптивни зделки поврзани со постапки за јавни набавки, за...

Привремен сообраќаен режим на булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов

В сабота, 22 ноември, поради изведување градежни активности, на дел од булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов, сообраќајот ќе се одвива во согласност со привремено поставен режим. Привремен сообраќаен...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ