fbpx
Македонија Страница 2999

Македонија

„Професорски пленум“ бара од Иванов да не го потпишува законот за високо образование

Професорите од „Професорски пленум“ денеска му испратија писмо на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, со кое бараат да не го потпише указот за прогласување на...

Шилегов: Во куќата на Јанакиески има регистрирано повеќе фирми

Кој договор за закуп го раскинува министерот Миле Јанакиески, бидејќи зборуваше во еднина? Kуќата на Јанакиески во Прилеп била многу посакувано седиште во Република Македонија,...

Почна расправата за измените на законите за образование

Со 64 гласа „за“, двајца воздржани и шест „против“, пратениците во Собранието го изгласаа законот со кој се предвидува воведување академија за наставници. Пратеничката...

Министерството за транспорт потпиша договор со „Виз ер“

Договор со нискобуџетната авиокомпанија „Виз ер“ за финансиска поддршка за воведување нови авионски линии од аеродромот „Александар Велики“ во Скопје и од аеродромот „Св....

Поставен камен-темелник на нова полициска станица во Јегуновце

Денеска во Јагуновце, министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, заедно со заменик-министерот за внатрешни работи, Земри Ќамили, и со државната секретарка во МВР, Анастасија...

Тодоров го посети одделението за интервентна кардиологија во Струмица

Mинистерот за здравство Никола Тодоров денеска го постигна новоотвореното одделение за интервентна кардиологија при Општата болница во Струмица. Тој ја истакна историската важност за струмичкото...

Владиниот тим на средби со менаџментите на компаниите од „ОПГ груп“

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, во рамките на својата посета на Република Индија, во градовите Калкута и Ченаи, оствари повеќе поединечни...

Основното јавно обвинителство – Скопје нареди истрага против вработени во Управата за животна средина

Оновното јавно обвинителство – Скопје, постапувајќи по кривична пријава на Одделението за сузбивање организиран криминал во МВР, донесе наредба за спроведување истражна постапка против...

Претседателот Иванов ѝ ја честита победата на хрватската претседателка

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод изборот на функцијата Претседател на Република Хрватска, упати честитка до  Колинда Грабар-Китаровиќ. Во честитката тој вели дека за...

Иванов од утре во дводневна посета на Катар

На дводневна посета, во Катар од утре ќе престојува претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов. Предвидено е да се сретне со емирот на  Катар, шеик Тамим Бин Хамад ал...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ